Glioblastomalardaki klinikopatolojik özelliklerin, ki-67 proliferasyon indeksi, İDF-1, EGFR, p53 mutasyonlarinin prognozla ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of the relationship between clinicopathological properties in glioblastomas, ki-67 prolification index, İDF-1, EGFR, p53 mutations with prognosis
- Tez No: 604825
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHSİNE TOLUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Glioblastoma en sık görülen malign beyin tümörüdür. Literatürde glioblastomların morfolojik bulguları ile hasta prognozu arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda yayın mevcuttur. Bu çalışmanın amacı glioblastomlarda gözlenen morfolojik özelliklerin (geniş nekroz, fokal nekroz, palizadlanan nekroz, mikrovasküler proliferasyon, atipi, sellülarite, lenfosit infiltrasyonu, mitoz, hücre tipi) ve IDH1, EGFR, p53 immünekspresyon sonuçları ile ki-67 proliferasyon indeksinin hasta prognozu üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2014-2017 yılları arasında glioblastoma tanısı almış 166 olguya ait preparatlar retrospektif olarak değerlendirildi. Olgularda incelenen morfolojik bulgular (geniş nekroz, fokal nekroz, palizadlanan nekroz, mikrovasküler proliferasyon, atipi, sellülarite, lenfosit infiltrasyonu, mitoz, hücre tipi) varlık/yokluk veya yoğunluk durumlarına göre sınıflara ayrıldı. IDH1, EGFR, p53 ekspresyonları, ki-67 proliferasyon indeksleri ise boyanma/boyanmama durumları veya boyanma yüzdelerine göre gruplandırıldı. Bu bulgular ile hastaların ameliyat sonrası sağkalım süreleri arasındaki ilişki araştırıldı. Sonuç olarak; glioblastomlarda gözlenen morfolojik bulgular, IDH1, EGFR, p53 ekspresyonları, ki-67 indeksi ile hastaların sağkalım süreleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is the most common malignant brain tumor. In the literature, there are few reports examining the relationship between morphologic findings of glioblastomas and patient prognosis. The aim of this study was to investigate the effect of morphologic features (broad necrosis, focal necrosis, palisadized necrosis, microvascular proliferation, atypia, cellularity, lymphocyte infiltration, mitosis, cell type) observed in glioblastomas and IDH1, EGFR, p53 immunexpression results and ki-67 proliferation index on patient prognosis. In our study, we retrospectively evaluated the preparations of 166 patients diagnosed with glioblastoma between 2014 and 2017 at the Department of Pathology, Faculty of Medicine, Uludag University. Morphological findings (broad necrosis, focal necrosis, palisadized necrosis, microvascular proliferation, atypia, cellularity, lymphocyte infiltration, mitosis, cell type) were classified according to their presence/absence or intensity. IDH1, EGFR, p53 expressions and ki-67 proliferation indices were grouped according to staining/non-staining conditions or staining percentages. The relationship between these findings and postoperative survival time was investigated. As a result; there was no statistically significant relationship between morphologic findings, IDH1, EGFR, p53 expressions, ki-67 index and survival.