Stereotaktik beyin biyopsisi yapılan olguların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective analysis of the stereotactic brain biopy cases
- Tez No: 703481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TURAL EMON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Serebral lezyonların takip ve tedavisinde histopatolojik tanı oldukça önemlidir. Mikrocerrahi yöntemle rezeksiyon her hastaya uygun değildir. Ağır komorbidite sahibi, ileri yaşlı hastalarda ve derin yerleşimli lezyonlarda stereotaktik beyin biyopsisi uygulanabilir. Çalışmamızda stereotaktik beyin biyopsisi yaptığımız hastalar incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Haydarpaşa Numune Hastanesi nöroşirürji kliniğinde 2012-2020 yılları arasında stereotaktik biyopsi uygulanan 110 vaka incelenmiştir. Hastalar yaş, cinsiyet, lezyonun radyolojik özellikleri, patolojik tanı, immünhistokimyasal tanı, ortalama sağ kalım gibi özellikler açısından retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 110 hasta değerlendirilmiştir. Hastalarımızın %36,4'ü kadın, %63,6'sı erkektir. Ortalama yaş 57,3'tür. Lezyonların %42,7'sinin derin yerleşimli, %40'ının hemisferik, %17,3'ünün multipl olduğu saptanmıştır. Biyopsi sonucunda 110 hastanın %36,4'ü glioblastoma , % 23.6'sı lenfoma, %15,5'i metastaz tanısı almıştır. Geri kalan %24,5'lik kısımda abse, düşük grade glial tümör, demiyelinizan hastalık ön sırada gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Histopathological diagnosis is important in the follow-up and treatment of cerebral lesions. Microsurgical resection is not suitable for every patient. Stereotactic brain biopsy can be performed in patients with severe comorbidities, advanced age, and deeply located lesions. In our study, patients who underwent stereotactic brain biopsy were examined. Materials and Methods: 110 cases who underwent stereotactic brain biopsy between 2012 and 2020 in the neurosurgery clinic of Haydarpaşa Numune Hospital were examined. Patients were evaluated retrospectively in terms of age, gender, radiological features of the lesion, pathological diagnosis, immunohistochemical diagnosis, and overall survival. Results: In our study, we evaluated 110 patients. 36.4% of the patients were female and 63.6% were male. The average age is 57.3 years. It was determined that 42.7% of the lesions were deeply located, 40% were hemispheric, and 17.3% were multiple. As a result of biopsy, 36.4% of 110 patients were diagnosed with glioblastoma, 23.6% with lymphoma, and 15.5% with metastasis. In the remaining 24.5%, abscess, low-grade glial tumor and demyelinating disease come first.