Nutrisyonel anemili çocuklarda motor performans ve fiziksel uygunluk parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of motor performance and physical compliance parameters in children with nutritional anemia
  1. Tez No: 604873
  2. Yazar: KÜBRA UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Anemi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde insan sağlığını etkileyen, sosyal ve ekonomik açıdan önemli sonuçları olan küresel bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre çocuk ve kadın ağırlıklı olmak üzere dünyanın üçte biri anemiden etkilenmektedir. 1990-2010 yılları arasında global anemi prevalansı %32,9 olarak bildirilmiştir. Bu oran çocukluk çağında %50-%80'lere kadar çıkmaktadır. Anemilerin en sık nedeni nutrisyonel eksikliktir. Demir eksikliği ve B12 vitamin eksikliği ise başlıca nutrisyonel anemi nedenleri arasında yer alır. Bu çalışmanın amacı nutrisyonel aneminin motor performans ve fiziksel uygunluk parametrelerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya yaşları 6-15 yıl arasında değişen 15 demir eksikliğine bağlı nutrisyonel anemili, 15 B12 eksikliğine bağlı nutrisyonel anemili ve 15 sağlıklı çocuk olmak üzere toplamda 45 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların demografik bilgileri kaydedilerek motor performansları Bruininks Oseretsky Motor Yeterlilik Testi (BOMYT) kısa formu ile fiziksel uygunları ise Münih Fiziksel Uygunluk Testi (MFUT) ile değerlendirilmiştir. Üç grup karşılaştırıldığında çocukların motor performans ve fiziksel uygunluk parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05). Tüm bulgular neticesinde nutrisyonel aneminin motor performans ve fiziksel uygunluğu etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu çocukları değerlendirmek için farklı testlerin de kullanılabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Anemia is a global public health problem that affects human health in developed and developing countries and has social and economic consequences. According to World Health Organization data, one third of the world is affected by anemia, especially children and women. Between 1990 and 2010, the prevalence of global anemia was reported to be 32.9%. This rate goes up to 50% -80% in childhood. The most common cause of anemia is nutritional deficiency. Iron deficiency and vitamin B12 deficiency are among the main causes of nutritional anemia. The aim of this study is to investigate the effects of nutritional anemia on motor performance and physical fitness parameters. A total of 45 children (15 children with nutritional anemia due to iron deficiency, 15 children with B12 deficiency and 15 healthy children) were included in the study. The motor performance of children was recorded by Bruininks Oseretsky Motor Proficiency Test (BOMPT) short form and their physical fitness was evaluated by Munich Physical Fitness Test (MFUT). When the three groups were compared, no statistically significant difference was found in the motor performance and physical fitness parameters of the children (p> 0.05). As a result of all findings, it is concluded that nutritional anemia did not affect motor performance and physical fitness. It may also be considered that different tests may be used to evaluate these children.