İki-5 yaş arası çocuklarda nütrisyonel anemi ile çocukların beslenme alışkanlıkları ve ailelerin sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional anemia in children aged 2-5, nutritional habits of children and sociodemographic characteristics of families
  1. Tez No: 703841
  2. Yazar: FULYA SİBEL EKİCİ İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BOSTAN GAYRET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Anemi, tüm dünyada 1,62 milyar insanı etkilemektedir ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'ne göre ülkemiz için orta şiddette bir halk sağlığı sorunudur. Aneminin en sık sebebi olan beslenme yetersizliği ve dengesizliğine bağlı nütrisyonel anemi ise özellikle gelişme çağındaki çocukların motor ve mental bütünlüğü için oldukça önemlidir. Bu çalışmada amacımız hastanemize başvuran 2-5 yaş arası anemik çocuklarda aneminin etiyolojisini ortaya koymak, çocuğun beslenme alışkanlıkları ve ailenin sosyodemografik özellikleri ile aneminin ilişkisini değerlendirilebilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Ekim 2019-Ocak 2021 tarihleri arasında kliniğimizde demir eksikliği anemisi ve/veya vitamin B12 eksikliği anemisi ve/veya folat eksikliği anemisi tanısı alan 2-5 yaş arasındaki 540 çocuk tespit edildi. Ulaşılan ve onay veren 200 çocuğun ailesine önceden belirlenen anket soruları soruldu. Anket sorularına verilen cevaplar ile hasta dosyalarından elde edilen kan değerleri birlikte değerlendirildi. Bulgular: Çalışmadaki 200 çocuğun 74'ü (%37) kız ve 126'sı (%63) erkektir. Bu çocukların %58'inde sadece demir eksikliği anemisi, %19,5'inde sadece vitamin B12 eksikliği anemisi, %1,5'inde sadece folat eksikliği anemisi vardır. Çocukların %14'ünde demir ve vitamin B12 eksikliği anemisi birlikteliği, %5,5'inde demir ve folat eksikliği anemisi birlikteliği, %1'inde vitamin B12 ve folat eksikliği anemisi birlikteliği ve %1'inde de her üç mikronütrientin birlikte eksik olduğu anemi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Anemia affects 1.62 billion people all over the world. It is classified as a moderate public health problem in our country according to World Health Organization (WHO). Being the leading reason of anemia, nutritional anemia due to nutritional deficiency and imbalance, is critical for motor and mental integrity of children. In this study, we aim to reveal the etiology of anemia in children aged 2-5 years admitted to our hospital and to evaluate the relationship between the child's nutritional habits, sociodemographic characteristics of the family and anemia. Materials and Methods: 540 children aged 2-5 years who were diagnosed with iron deficiency anemia and/or vitamin B12 deficiency anemia and/or folate deficiency anemia in our clinic between October 2019 and January 2021 were included in the study. Predetermined survey questions were asked to the families of 200 children who were within reach and gave consent. The answers to the questionnaire and the previously taken blood results were evaluated together. Results: 200 children aged 2-5 years were evaluated in the study. Of the selected children, 74 (37%) were girls and 126 (63%) were boys. Of these, 58% had only iron deficiency anemia, 19.5% had only vitamin B12 deficiency anemia, and 1.5% had only folate deficiency anemia. Iron and vitamin B12 deficiency anemia coexistence, iron and folate deficiency anemia coexistence, vitamin B12 and folate deficiency anemia coexistence and all three micronutrients' deficiencies were seen in 14%, 5.5%, 1%, and 1% of the children respectively.