Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişki
The relationship between physical activity levels and psychological resilience of college students
- Tez No: 604878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇAKMAK YILDIZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üniversite Öğrencilerinin Fiziksel Aktivite Düzeyleri ile Psikolojik Dayanıklılıkları Arasındaki İlişki Giriş ve Amaç: Fiziksel aktivite, bireyin enerji tüketimine neden olan eylemleri içerirken, psikolojik dayanıklılık olumsuz durumlarda gösterilen mental dirençtir. Sporun yani düzenli fiziksel aktivitenin bireylerin psikolojik yapısını güçlendirdiği düşünülmektedir. Bu araştırmada da fiziksel aktivite ile psikolojik dayanıklılık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmanın evrenini Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencileri, örneklemini rastgele seçilen 725 erkek 1009 bayan toplam 1734 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”ile Both (1996) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Öztürk (2005) tarafından yapılan“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)”ve Terzi (2016) tarafından geliştirilen“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Korelasyon, Regresyon, Ki-kare Bağımsızlık Testi, Bağımsız Gruplar t-Testi, One Way Anova ile Tukey testleri yapılmıştır. Sonuçlar .05 ve .01 düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular: Öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ile cinsiyetleri ve vücut kitle indeksleri arasında bir ilişki bulundu. Erkeklerin kadınlardan, zayıf olanların normal ve kilolu olanlardan daha yüksek fiziksel aktivite düzeyine sahip olduğu görüldü. Öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile yaşları ve vücut kitle indeksleri (VKİ) arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğrencilerin yaşları arttıkça psikolojik dayanıklılık düzeylerinin arttığı ve vücut kitle indeksi (VKİ) normal olan öğrencilerin zayıf olan öğrencilerden yüksek psikolojik dayanıklılık düzeyine sahip olduğu belirlendi. Ayrıca öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerini %.03 yordadığı görülmüştür. Sonuç: Fiziksel aktivite ile psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönde, düşük ve doğrusal bir ilişki olduğu, fiziksel aktivitenin psikolojik dayanıklılığı yordayan bir değişken olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Fiziksel Aktivite, Psikolojik Dayanıklılık, Üniversite Öğrencileri
Özet (Çeviri)
The Relationship between Physical Activity Levels and Psychological Resilience of College Students Introduction and Aim: While physical activity includes actions that cause the individual's energy consumption, psychological resilience is the mental resistance against negative situations. It is considered that sports i.e. regular physical activity strengthens individuals' psychological health. In this study, we aim to investigate the relationship between physical activity and psychological resilience levels. Materials and Methods: Target population of the study is Erzincan Binali Yıldırım University students, and its sample consists of 1734 students in total, where 725 are male and 1009 are female. Relational screening model is used in the research. 'Personal Information Form', 'International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)' that is developed by Both (1996) and adapted to Turkish by Öztürk (2005) and 'Psychological Resilience Scale (PRS)' which is developed by Terzi (2016) were used as means of data collection. Defining statistics, Correlation, Regression, Chi-Square Independence Test, İndependent Sample t-Test, One Way Anova and Tukey's Test were used for the analysis of the data. The results were evaluated at the .05 and .01 levels. Findings: It has been observed that there is a relationship between students' physical activity levels and gender and body mass index. It is seen that males had higher physical activity levels than females, and thin people than people with normal weight and overweight. Significant differences were found between students' psychological resilience levels and age and body mass index (BMI). It was noted that psychological resilience levels increased as the age of the students increased and hat students with normal body mass index (BMI) had higher psychological resilience level than students with weak body mass index (BMI). In addition, it was shown that physical activity levels of students predicted psychological resilience levels .03%. Result: It has been identified that there is a positive, low level and linear relationship between physical activity and psychological resilience, and that physical activity is a variable which can predict psychological resilience. Keywords; Physical Activity, Psychological Resilience, University Students