İnfantil tibia varalı çocuklarda ortezlemenin ayak taban basıncı üzerine etkisi
The effect of orthotics on plantar pressure in children with infantil tibia vara
  1. Tez No: 604880
  2. Yazar: ENVER GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalıĢmanın amacı Ġnfantil Tibia Vara‟lı (ĠTV) çocuklarda ortezlemenin ayak taban basıncına ve tibiofemoral açıya etkisini incelemektir. ÇalıĢmaya yaĢları 1-3 yaĢ arasında olan, 14 ĠTV‟li ve 14 sağlıklı çocuk alındı. ĠTV‟li çocuklar ĠTV grubunu, sağlıklı çocuklar ise kontrol grubunu oluĢturdu. ĠTV‟li grubun ortezleme öncesi ve ortezleme sonrası 3. ayda tibiofemoral açıları gonyometre ile ayak taban basınç dağılımı Walk in Sense ile değerlendirildi. Kontrol grubuna ortez yapılmadı ve 1 kez değerlendirmeye alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of orthosis on plantar pressure and tibiofemoral angle in Infantile Tibia Vara (ITV) children. The study included 14 children aged between 1-3 years and 14 healthy children. The children with ITV were the ITV group and the healthy children were the control group. The tibiofemoral angles were evaluated with goniometer and plantar pressure distribution was evaluated with Walk in Sense. ITV group was evaluated before and after orthosis. The control group did not use orthosis and was evaluated once.