Sepsis tanısında immatür granülosit, immatür platelet fraksiyonu ve immatür retikülosit fraksiyonunun tanısal değerinin karşılaştırılması
Comparison of immature granulocyte, immature platelet fraction and diagnostic value of immature reticulocide fraction in the diagnosis of sepsis
  1. Tez No: 604906
  2. Yazar: DİLEK TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAKNUR AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Pediyatrik yoğun bakım ünitelerinde sepsis tanı ve tedavi yöntemlerinde ilerlemeler olmasına rağmen halen en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden birisidir. Sepsisin erken tanınması ve tedavisinin başlanılması mortalite oranını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu çalışmada, sepsis tanısının konulmasında immatür granülosit, immatür retikülosit fraksiyonu ve immatür platelet fraksiyonunun yerini belirlemek amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatri Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmakta olan, 1ay -18 yaş arası sepsis tanısı düşünülerek tetkik edilen 125 kritik hasta (septik ve non septik) ve 65 sağlıklı kontrol hasta olmak üzere toplam 190 hasta dahil edildi. Hastalardan tam kan sayımı, C- reaktif protein, prokalsitonin ve kan kültürü alındı. Hastalardan alınan tam kan kan sayımı ile rutin parametrelere ek olarak immatür granülosit, immatür retikülosit fraksiyonu ve immatür platelet fraksiyonu çalışıldı. Bulgular: Kritik hasta grubuyla sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında, kritik hasta grubunda toplam lökosit sayısı (WBC), nötrofil sayısı, platelet sayısı, C- reaktif protein (CRP), prokalsitonin (PCT), immatür granülosit yüzdesi (IG%), immatür retikülosit fraksiyonu (IRF%) ve immatür platelet fraksiyonu (IPF%) değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Septik ve non septik hastalar karşılaştırıldığında ise septik hastalarda C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin (PCT), immatür granülosit yüzdesi (IG%) ve immatür platelet fraksiyonu (IPF%) istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Prokalsitoninin % 80 duyarlılık ve % 77 spesifite ile sepsis tanısını koymada diğer biyobelirteçlerden daha üstün performansa sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Although there are advances in the diagnosis and treatment of sepsis in pediatric intensive care units, it is still one of the most important mortality and morbidity reasons. Early diagnosis and early treatment reduce the mortality rates at a great deal. In the present study, we aimed to determine the place of immature granulocyte, immature reticulocyte fraction, and immature platelet fraction in the diagnosis of sepsis in children. The Patients and the Method: A total of 125 critical (septic and non-septic) patients who were hospitalized in Erciyes University, Faculty of Medicine, Pediatric Intensive Care Unit, who were between 1 month and 18 years old, and who were examined with the suspicion of sepsis; and 65 healthy control patients, which made a total of 190 patients, were included in the study. The complete blood count, C-reactive protein, procalcitonin and blood cultures of the patients were recorded. In addition to the complete blood count and routine parameters of the patients, the immature granulocyte, immature reticulocyte fraction, and immature platelet fractions of the patients were also examined. Findings: When the critically-ill patients and the Control Group were compared, it was seen that the total White Blood Cells count (WBC), neutrophil count, platelet count, C-Reactive Protein (CRP), Procalcitonin (PCT), Immature Granulocyte percentage (IG%), Immature Reticulocyte Fraction (IRF%), and Immature Platelet Fraction (IPF%) of the critically-ill group were higher at statistically significant levels. When the septic and non-septic patients were compared, C-Reactive Protein (CRP), Procalcitonin (PCT), Immature Granulocyte percentage (IG %), and Immature Platelet Fraction (IPF %) of the septic patients were higher at statistically significant levels. It was seen that the Procalcitonin (PCT) has a superior performance than other biomarkers in diagnosing sepsis with 80% sensitivity and 77% specificity.