Sepsis ve akut bakteriyel menenjit tanısında akridin oranj lökosit sitospin testinin kullanılaması
Acridine orange leukocyte cytospin test in the diognosis of acute bacterial meningitis and septicemia
- Tez No: 69071
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
64 ÖZET Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk kliniklerinde yatan 36 akut bakteriyel menenjit ve 26 sepsis toplam 62 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmada akut bakteriyel menenjit tanısı konulan hastalarda beyin-omurilik sıvısı kültürü ve eş zamanlı konsantre olmayan yayma, sito-santrifüjle çift yayma yapıldı. Yaymalar Gram ve akridin oranj ile boyandı ve sonuçlan beyin-omurilik sıvısı kültürü ile karşılaştırıldı. Ayrıca boyama yöntemleri birbiri ile karşılaştırıldı. Sepsis düşünülen hastalarda kan kültürü ve eş zamanlı sito- santrifüjle çift yayma, beyaz küre sayımı, immatür/toplam nötrofil oranı ve C-reaktif protein gibi tetkikler yapıldı. Yaymalar Gram ve akridin oranj ile boyandı. Her bir tetkik sonucu kan kültürü ile karşılaştırıldı. Akut bakteriyel menenjitti hastalarda akridin oranj lökosit sitospin testinin patojeni tespit etmede Gram boyama sonuçlarına göre hassas, özgül, pozitif tahmin ve negatif tahmin değerlerinin yüksek olduğu bulundu. Sepsisli hastalarda akridin oranj lökosit sitospin testinin C-reaktif protein düzeyine göre hassas olmamasına karşın diğer testlere göre hassas, özgül, pozitif tahmin ve negatif tahmin değerleri daha yüksek bulundu. Sonuç olarak, akut bakteriyel menenjit tanısında akridin oranj lökosit sitospin testinin bakteri tayininde duyarlı ve seçici bir test olduğu tespit edildi. Sepsisli hastalarda ise akridin oranj lökosit sitospin testinin diğer tanısal testlere göre üstün bir yöntem olmakla beraber, kan kültüründe üreyen patojeni tespit etmede fazla duyarlı bir yöntem olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY A total of 62 patients (36 patients with acute bacterial meningitis and 26 patients with septicemia) followed in Erciyes University Faculty of Medicine Department of Pediatrics, were included in the study. In the patients with acute bacterial meningitis, cerebrospinal fluid culture was obtained, and simultaneous nonconcentrate blood smear and double blood smear by cyto-centrifuge were performed. The blood smears were stained with Gram and acridine orange staining. The findings of groups were compared with the results of cerebrospinal fluid culture. In the patients with considered septicemia, blood culture, simultaneous double blood smear by cyto-centrifuge, white blood count, the ratio of immature/total neutrophil and C- reactive protein level were studied. The smears were stained by Gram and acridine orange staining, and the findings were compared with the results of blood culture. In the patients with acute bacterial meningitis, acridine orange leukocyte cytospin test was more sensitive, specific, and the positive and negative predictive values were higher than the results of Gram staining for detection of agent. Although, acridine orange leucocyte cytospin test was not more sensitive than C-reactive protein, it was more sensitive, specific, and the positive and negative predictive values were higher than the other tests in the patients with septicemia. In conclusion, acridine orange leukocyte cytospin test was a sensitive and specific method for the detection of bacteria in the diagnosis of acute bacterial meningitis. However in the patients with septicemia, acridine orange leukocyte cytospin test was more superior than the others, but it was not a sensitive method in the detection of agent that cultured from blood.