İdrar yolu enfeksiyonu tanısı alan yenidoğanların değerlendirilmesi
Evaluation of neonates with urinary tract infection
  1. Tez No: 733884
  2. Yazar: GILİMAN SEVİNÇ YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE USLU GÖKCEOĞLU, DOÇ. DİLEK KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Yenidoğan döneminde idrar yolu enfeksiyonları (İYE) farklı ve silik klinik bulgulara neden olabildiği için tanıda gecikmeye yol açabilmektedir. İYE'nun erken dönemde tanı alması akut ve uzun dönemde İYE ilişkili komplikasyonları da önleyecektir. Bu nedenle çalışmamızda; İYE tanısı almış yenidoğan dönemindeki hastaları değerlendirerek bu hastaların risk faktörlerinin, klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, Ocak 2015-Ekim 2020 tarihleri arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İYE tanısı ile yatırılan yenidoğan hastaların dosyaları geriye dönük değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru yakınmaları, fizik muayene bulguları, laboratuvar değerleri, görüntüleme sonuçları değerlendirildi. Bulgular: 50 hastanın %74'ü erkek ve %20'si prematüre idi. En sık başvuru yakınması sarılık (%42) idi. Hastaların %16'sında ateş saptandı, bu hastaların tamamı term yenidoğandı. Hastaların %8'inde sepsis ve %4'ünde pnömoni mevcuttu. Hastaların %10'unda lökositoz mevcuttu. Hastaların %10'unda immatür granülosit sayısı, %6'sında nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve %26'sında C-reaktif protein değeri (CRP) yüksekti. Hastaların %48,7'sinde çekirdekli eritrosit (NRBC) sayısal olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary tract infections (UTIs) in neonatal period can cause different and subtle clinical findings, leading delayed diagnosis. Early diagnosis of UTI prevent UTI-related complications in acute and long-term. We aimed to evaluate risk factors, clinical and laboratory findings of newborns with UTI. Materials and methods: Files of neonates with UTI in Ankara Training and Research Hospital between January 2015-October 2020 were evaluated, retrospectively. We recorded demographic characteristics, complaints, physical examinations, laboratory values, and imagings. Results: Of the 50 patients, 74% were male and 20% were premature. Jaundice (42%) was the most common symptom. Fever was seen only in term neonates (16%). Sepsis and pneumonia were seen in 8% and 4%, respectively. Five patients (10%) had leukocytosis. Twenty (48.7%) had nucleated red blood cell (NRBC). Immature granulocyte value, C-reactive protein (CRP) and neutrophil lymphocyte ratio (NLR) were 10%, 26% and 6%, respectively. Leukocyte esterase positivity (LE) was detected in 50%.