Afrika'da çocuk askerler meselesi: Sierra Leone örneği
The issue of child soldiers in Africa: The case of Sierra Leone
  1. Tez No: 604913
  2. Yazar: FATIMA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Afrika kıtası, içinde bulunduğumuz dönemde aşırılıkçı grupların ve silahlı çatışmaların en yaygın görüldüğü bölgeler arasında yer almaktadır. Bunun başlıca sebebi ise kolonyal sömürgeci geçmişin bıraktığı tahribat, zayıf devlet mekanizmaları ve Afrika üzerindeki yeni nesil sömürgecilik rekabetidir. Savaşın değişen doğasından dolayı silahlı çatışmalarda en büyük zararı siviller görmektedir. Özellikle birçok Afrika ülkesinde nüfusun çoğunluğunu oluşturan ve toplumun savunmasız kanadı olan çocuklar, silahlı çatışmaların piyonu haline gelebilmektedir. Kıtada silahlı gruplar arasında görünürlüğü artan ve savaşların yeni yüzü haline gelen çocuk askerler, kıta ülkeleri için büyük tehditler saçmaktadır. Bu çalışmada, Afrika kıtasının büyük sorunları arasında yer alan ve her geçen gün tehdidini artıran çocuk askerler meselesi, Sierra Leone özelinde, tarihsel arka planı ile birlikte irdelenmiştir. Kolonyal geçmişin tahribatını üstünde taşıyan, devlet mekanizmasında büyük zafiyetleri olan ve zengin elmas yatakları ile küresel sermayedarların ilgisini çeken Sierra Leone, deneyimlemiş olduğu iç savaş ile çocuk askerler meselesinin irdelenmesi için ideal bir örnektir. Çalışma içerisinde bu meseleye yönelik mevcut çözüm yollarına da yer verilmiş ve bunların işlevselliği değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Bu amaca binaen, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının; Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütlerin ve çeşitli komisyonların konu ile ilgili programları, raporları ve faaliyetleri analiz edilmiştir. Bunun neticesinde görülmüştür ki, çocuk askerler meselesi, Afrika'nın sosyal, ekonomik ve politik tarihinden bağımsız değildir ve tarihsel sorunlar devam ettikçe bu meseleye yönelik çözüm çabaları kısa vadeli ve etkisiz olacaktır.
Özet (Çeviri)
The African continent is among the regions where extremist groups and armed conflicts are most prevalent in the present period. The main reasons for this are the destruction caused by the colonial colonial past, weak state mechanisms and the new generation of colonial competition on Africa. Due to the changing nature of the war, civilians suffer the greatest damage in armed conflicts. Especially children in many African countries, who make up majority of the population and vulnerable in society, can become pawns of armed conflicts. Increasing visibility among armed groups on the continent and becoming the new face of wars, child soldiers pose major threats to continental countries. In this study, the issue of child soldiers, which is one of the major problems of the African continent and which increases its threat with each passing day, has been examined together with its historical background particularly in Sierra Leone. Sierra Leone, which carries the destruction of the colonial past, has great weaknesses in the state mechanism and attracts the attention of global capitalists with its rich diamond deposits, is an ideal example for examining the issue of child soldiers due to the civil war it has experienced. Existing solutions to this issue have been included in the study and their functionality has been evaluated. For this purpose, relevant programs, reports and activities of international NGOs, international organizations such as the United Nations and various commissions have been analyzed. As a result, the issue of child soldiers is not independent of the social, economic and political history of Africa and as long as the historical problems persist, efforts to resolve this issue will be short-term and ineffective.