Katı-hal yöntemiyle çinko katkılı nanoboyutta hidroksiapatit üretiminde kalsinasyon ve çinko oranının etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of calcination and zinc rate in zinc additive nano sized hydroxyapatite production with solid-state method.
- Tez No: 604924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dişlerin mine ile dentin tabakası ve kemikte bulunan kimyasal formülü Ca10(PO4)6(OH)2 olan kalsiyum tuzu hidroksiapatit; kırılgan, sert, sadece elmas ile aşındırılabilen esnekliği az olan yapısıyla bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, ticari olarak temin edilen hidroksiapatitin yarısı 850 ˚C'de 4 saat süreyle kalsinasyon işleminden geçirilmiş ve sonrasında hem kalsine edilmiş hem de kalsine edilmemiş hidroksiapatite katı hal yöntemiyle ağırlıkça belli oranlarda (% 0-1-2 ve 4) çinko oksit (ZnO) ilave edilerek, üretilen tozlar 100 MPa basınç altında tek eksenli preste sıkıştırılarak 1 gr ağırlığında peletler üretilmiştir. Bu peletlerin 1100 ˚C sıcaklıkta 4 saat süreyle sinterlenmesi sonrası üretim parametrelerinin yapısal ve mekanik özellikler üzerinde etkisinin belirlenmesi maksadıyla aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır. Numunelerin yoğunluk değerleri hesaplanmış, mikro sertlik değerleri ile basma testleri sonucu mukavemet değerleri tespit edilmiş, X ışını difraksiyonu (XRD) analizleri yardımıyla oluşan fazlar ve fonksiyonel gruplar tespit edilerek, HA kararlılığı belirlenmiştir. Ayrıca taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleriyle karışımı yapılan tozların parçacık boyutu, şekli ve sinterlenebilirlikleri ve Fourier transform kızıl ötesi spektrografisi (FTIR) incelemesi ile karışımı yapılan çinko oksit tozların HA yapıyla ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The calcium salt hydroxyapatite of the chemical formula Ca10(PO4)6(OH)2 in the enamel, dentin layer and bone of the teeth; It is known for its brittle, hard, low resilience structure that can only be abraded with diamonds. In this thesis, half of the commercially available hydroxyapatite was calcined for 4 hours at 850 ˚C and then both calcined and non-calcined hydroxyapatite were used in certain proportions (0-1-2% and 4%) by weight of zinc oxide. (ZnO) by adding, the produced powders are compressed under uniaxial press under 100 MPa pressure 1 gr weight pellets were produced. Following sintering of these pellets at 1100 ˚C for 4 hours, the following studies were carried out to determine the structural and mechanical properties of the production parameters. Density values of the samples were calculated, micro hardness values and strength values were determined as a result of compression tests, phases and functional groups formed by X-ray diffraction (XRD) analysis were determined and HA stability was determined. In addition, particle size, shape and sinterability of the powders blended by scanning electron microscopy (SEM) analyzes and the relationship of the zinc oxide powders mixed with HA structure with Fourier transform infrared spectrography (FTIR) examination were investigated.