Termal görüntüler kullanılarak biberde verim ve bazı fizyolojik özelliklerin belirlenmesi
Determination of some physiological traits of pepper by using thermal images
- Tez No: 604927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bitki su stresinin belirlenmesinde uzaktan algılama yöntemlerinden termal kamera görüntülerinin kullanımı son yıllarda giderek artış göstermiştir. Bu çalışmada, termal indeksler kullanılarak biberin su stresi düzeyinin ve söz konusu indeksler ile verim ve bazı fizyolojik özellikler (klorofil okumaları, stoma iletkenliği ve yaprak oransal su içeriği) arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2017 yılında Çanakkale'de dört farklı sulama konusundan (S100, S75, S50 ve S25) oluşan bir deneme yürütülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, uygulanan sulama konularından termal indeksler, verim ve tüm fizyolojik özellikler etkilenmiştir. Termal kamera yardımıyla bitki düzeyindeki ölçümlerden ampirik olarak belirlenen Bitki Su Stresi İndeksi (CWSIe) verilen sulama suyundaki artışa bağlı olarak azalmış, Stoma İletkenliği İndeksi (IGe) ise artmıştır. Sınıflama ve regresyon ağacı analizine göre, CWSIe'nin sulamaya başlama zamanını belirlemek amacıyla kullanımının yeterli olduğu söylenebilir. Bu durumda söz konusu indeksin eşik değeri 0,42 alınabilir.
Özet (Çeviri)
Utilization of thermal camera images which is one of the remote sensing methods in the determination of crop water stress has increased gradually in recent years. In this study, it was aimed to determine the water stress level of pepper plant by help of thermal indices and to determine the relationships among yield and some physiological traits (chlorophyll amount, stomatal conductance and relative water content) with these indices.For this purpose, an experiment consisting of four different irrigation applications (S100, S75, S50 and S25) was conducted in 2017 in Çanakkale According to the results obtained from the study, thermal indices, yield and all physiological traitswere affected from the irrigation applications. CropWater Stress Index (CWSIe) determined empirically from the measurements of plant body with the help of thermal camera decreased due to the increase in irrigation water and Stomatal Conductance Index (IGe) has increased as well.