Perakendecilik sektöründe özel markalı ürünlere yönelik algılanan risk: İzmir ilinde bir uygulama
Risk perception towards private brands in retail sector: An application in Izmi̇r
- Tez No: 604932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKAN CANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde değişen tüketici ihtiyaçları ve ekonomik koşullar perakendecileri rekabet avantajı yaratma konusunda yeni stratejiler kullanmaya yönlendirmektedir. Özel markalı ürün stratejileri perakendecilerin kendi mağazalarında satmak üzere kendi markalarına ait ürünleri üretmeye başlaması olup son dönemlerde ön plana çıkmaktadır. Tüketicilerin özel markalı ürünlere yönelik algıladıkları riskler özel marka tutumlarını ve dolayısı ile satın alma davranışlarını etkilemektedir. Bu çalışmada algılanan risk faktörünün tüketicilerin özel marka tutumlarına etkisinin ölçüldüğü analizlere yer verilmiştir. Perakendeci imajının, algılanan risk ile ilişkili olması nedeniyle özel marka tutumlarını etkilediği görülmüştür. Araştırmanın bulgularına göre algılanan risk ve perakendeci imajı tüketicilerin özel marka tutumlarını etkilemektedir. Perakendecilerin imaja yönelik güçlü stratejiler geliştirmesi tüketicilerin özel marka tutumlarını olumlu yönde etkileyecektir. Çalışmanın önemi tüketicilerin özel marka tutumlarını algıladıkları riskler ve perakendeci imajı etkisiyle analiz etmesidir. Tüketicilerin özel markalı ürünlere yönelik tutumlarının incelendiği bu çalışma, rekabet koşullarının yoğun olduğu ve tüketicilerin birçok süpermarket alternatifi arasından seçim yapabildiği bir bölge olan İzmir'de yapılması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Today's changing consumer needs and economic conditions direct retailers to use new strategies to create competitive advantage. Private-label strategies are the beginning of retailers to produce products of their own brands to sell in their own stores. The risks perceived by consumers towards private label products affect private brand attitudes and hence buying behaviors. In this study, analyzes that measure the effect of perceived risk factor on private brand attitudes of consumers are included. It was seen that the image of the retailer affected private brand attitudes due to the fact that it was associated with perceived risk. According to the findings of the study, perceived risk and retailer image affect the private brand attitudes of consumers. Developing strong image-oriented strategies by retailers will positively affect consumers' private brand attitudes. The importance of the study is that consumers analyze private brand attitudes with the perceived risks and the effect of retailer image. This study, which examines the attitudes of consumers towards private label products, is important in terms of being carried out in İzmir, a region where competition conditions are intense and consumers can choose among many supermarket alternatives.