Özel markalı ürünler ve tüketici tercihleri bursa perakende sektöründe bir uygulama
Private labels and consumer preferences an application on bursa retailing sector
- Tez No: 204799
- Danışmanlar: PROF. NALAN ÖLMEZOĞULLARI, PROF.DR. FERAY ÇELİKÇAPA, Y.DOÇ. GÜLAY KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Perakendeciler son dönemde ulusal üreticilerin markalarıyla rekabet etmek içinönemli bir araca sahipler. Bu araç perakendecilerin kendi kuruluşlarında sattıkları özelmarkalı ürünlerdir. Bu markalar tüketicilere satın alma sürecinde düşük fiyatlı ürünalternatifi sunmaktadır. Bu kapsamda, ilgili gelişim tüketici ve perakendeci açısındanolmak üzere, iki açıdan incelenmiştir.Birinci bölümde, marka ve marka yönetimi sürecine ilişkin tanımlamalaryapılmış, ikinci bölümde özel markalara ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Sonbölümde ise Bursa şehrindeki 180 tüketici üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın amacı tüketicilerin özel markalı ürünlere yönelik tercihunsurlarının, market markalı ürünlere yönelik olan tutumları üzerindeki etkisiniincelemektir. Veriler yüz yüze anket yardımıyla elde edilmiştir.Tercih unsurlarına öncelikle faktör analizi uygulanmış, dört faktörün uygunolduğuna karar verilmiştir. Bunlar: ndirim odaklılık, sadakat odaklılık, fiyat/kaliteodaklılık, fiyat/değer odaklılıktır. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için regresyonanalizi gerçekleştirilmiştir.Yapılan analiz neticesinde indirim odaklılık faktörünün market markalarınayönelik tutum üzerinde istatistiki olarak anlamlı şekilde etkide bulunduğu saptanmıştır.Anahtar SözcüklerPerakendeci Marka Özel Marka Marka Yönetimi
Özet (Çeviri)
Retailers have an important tool that can be used for their competition positionwith national manufacturers? brands in recently. This tool is private label brand that sellby retailers in their setting. It gives a low price product alternative to consumer inbuying process. In this context, we have been examined this development in two side asconsumers and retailers.In the fırst chapter, brand and brand management process have been described,and second chapter private label concept and its sub-elements have been explained. Inthe last chapter, we conducted a research on 180 consumers in Bursa city.The aim of research is to find the effects of private label preference factors onconsumers? private label attitudes. Face to face questionnaire was preferred to collectthe datas.Firstly, a factor analysis was done to grouping of 12 preference factors. Fourfactors solution was found to be suited. These factors were discount, loyalty,price/quality and price/value. Then, a regression analysis was done to find the effects ofthese factors on private label attitudes of consumers.The most important results of this analysis is that discount element has a biggesteffect as significantly.Key WordsRetail Brand Private Label Brand Management