The role of private label brand experience on retailer brand equity
Perakendeci marka denkliği üzerinde özel marka deneyiminin rolü
  1. Tez No: 636041
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GEÇTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Perakende sektörü müşterilerin ihtiyaç ve talepleriyle sürekli gelişmekte olan bir sektördür. Ülkemizde ve dünyada çok farklı perakende türleri bulunmaktadır. Perakendeciler tüketim zincirinin halkalarından birisi olmaktan çıkıp, ulusal ve uluslararası markalar haline gelmişlerdir. Bu tez çalışmasının amacı gün geçtikçe perakende sektörünün vazgeçilmezleri arasında yerini sabitleyen özel markalı ürünlerle tüketicilerin edindikleri deneyimlerin perakende mağazalarının marka denklikleri üzerindeki rolünü incelemektir. Spesifik olarak marka deneyimi kavramını özel markalar açısından ele alarak özel markalı ürünlerle elde edilen marka deneyiminin perakendecinin marka denkliğini oluşturan boyutlar üzerinde ne tür etkilerinin olduğunun araştırılmasıdır. Özel markalı ürünler sağladıkları avantajlarla perakendeciler için vazgeçilmez hale gelmişlerdir. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için test edilmek üzere bir araştırma modeli ve hipotezler geliştirilmiştir. Çalışmanın saha araştırması Türkiye perakende sektöründe kendi kategorilerinde öncü konumda olan iki farklı perakende devinin (BİM ve Migros) müşterilerine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen araştırma modeli yapısal eşitlik modellemesi prosedürleri açısından ele alınarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda her iki perakendecinin marka denkliği üzerinde özel markalı ürün marka deneyiminin anlamlı ve olumlu yönde etkileri ortaya çıkmıştır. Marka deneyim ölçeğinin özel markalara uygulanması ve bunun perakendeci marka denkliği üzerindeki rolünün incelenmesi literatüre bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The retail industry is constantly evolving with the needs and demands of customers. There are many different types of retailers in our country and in the world. Retailers have become national and international brands rather than being one of the rings of the consumption chain. The purpose of this thesis is to examine the role of private label brand experience on retailer brand equity since private label products have gained an irrevocable place in the retailing sector. Specifically, the purpose is to examine the concept of private label brand experience and investigate the effects of brand experience obtained with private label products on the dimensions that make up the retailer brand equity. Private label products have become indispensable for retailers with the advantages they provide. A research model and hypotheses have been developed to be tested to achieve the purpose of the study. The field research of the thesis was carried out for the customers of two different retail giants (BIM and Migros), which are pioneers in their categories in the Turkish retail sector. The developed research model has been tested in terms of structural equation modeling procedures. Research results revealed significant and positive effects of private label brand experience on the brand equity of both retailers. Application of the brand experience scale to private labels and examining its role on the retailer brand equity makes the present thesis a contribution to the pertinent literature.