İngilizce öğretiminde teknopedagojik becerileri geliştirmeye yönelik harmanlanmış bir hizmet içi eğitim programı tasarısı
A blended in-service training program design for developing technopedagogical skills in teaching English
- Tez No: 604937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLRUBA KÜRÜM YAPICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu araştırmada İngilizce öğretiminde teknopedagojik becerileri geliştirmeye yönelik harmanlanmış bir hizmet içi eğitim programı tasarlanmış ve denenmiştir. Tasarım tabanlı araştırma modelinin kullanıldığı araştırmadaki çalışma grubunu bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık programında görevli 12 öğretim elemanı oluşturmuştur. Program tasarlanırken, alanyazın taramasından sonra araştırmanın yürütüldüğü kurumda görevli yöneticiler, öğretim elemanları ve öğrenim gören öğrencilerin derslerde teknoloji entegrasyonuna yönelik beklentileri belirlenmiştir. Yetişkin eğitimi, sosyal yapılandırmacılık ve harmanlanmış öğrenme ilkelerine göre hazırlanan program, daha sonra farklı alan uzmanlarının görüşlerine göre geliştirilmiş, 2018-2019 akademik yılı güz döneminde 10 hafta süreyle denenmiş ve katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak sormaca formları, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, katılımcıların ürettikleri dokümanlar, yüz yüze oturum videoları ve araştırma günlüğü kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel istatistik, betimsel analiz, içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada eklektik bir öğretmen eğitimi modelinin, yetişkin eğitimi, sosyal yapılandırmacılık ve harmanlanmış öğrenme ilkeleriyle beraber kullanılmasıyla katılımcıların çevrim içi ve yüze yüze öğrenme ortamında etkileşim, iş birliği, tartışma, uygulama olanakları bulduğu, etkili bir eğitmen desteği aldıkları ve gereksinimlerinin tümünün karşılandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a blended in-service training program for developing technopedagogical skills in teaching English was designed and tested. 12 lecturers working in an intensive English language program at a state university formed the study group in the research in which the design-based research model was utilized. During the design process and after the literature review, expectations of the administrators, teaching staff and students about technology integration in the school where the research was conducted were identified. The program that was designed according to the principles of adult education, social constructivism and blended learning was later improved based on the views of specialists from different areas, tested for 10 weeks in the 2018-209 academic year fall semester, and evaluated by the participants. Questionnaire forms, semi-structured interviews, materials that were produced by the participants, face-to-face video sessions and a research diary were utilized as data collection tools. The collected data were analyzed using descriptive statistics, descriptive analysis, and content analysis. At the end of the research, it was concluded that the participants found opportunities for interaction, collaboration, discussion, and hands-on practice when an eclectic teacher training model combined with the principles of adult education, social constructivism and blended learning was utilized, and that the participants found effective trainer support and all of their needs were met.