156Gd deforme çekirdeğinin düşük modlu dipol gücünün deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of low-lying dipole strength in deformed nucleus 156Gd
- Tez No: 604936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DURUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada deforme 156Gd çekirdeğinin düşük modlu dipol gücü, nükleer rezonans floresansı (NRF) yöntemini kullanarak 3.1 MeV'den 6.2 MeV'ye kadar olan enerji bölgesinde incelenmiştir. NRF deneyleri, Darmstadt Teknik Üniversitesi'nde bulunan Darmstadt Yüksek Yoğunluklu Foton Düzeneği'nde (DHIPS) polarize edilmemiş sürekli enerjili bremsstrahlung kullanılarak ve yarı monoenerjitic ve lineer polarize foton ışınlarını kullanarak Duke Üniversitesi'nde Yüksek Yoğunluklu gama-ışını Kaynağı(HIGS) kullanılarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Her iki deneyin kombinasyonu, elektriksel ve manyetik katkıları ayırmaya ve dar uyarma enerji bölgeleri üzerindeki ortalama büyüklüklerin yanı sıra bireysel uyarılmış durumlar için mutlak geçiş güçlerini belirlemeye izin verir. İncelenen enerji bölgeleri, makas modunun bölgesini ve Cüce Dipol Rezonansının (PDR) düşük enerjili kısmını kapsar. Bu, hem elektrik ve manyetik uyarma modlarının hem de aralarındaki bölgenin NRF yöntemi kullanılarak deforme olmuş bir ağır çekirdekte başarılı bir şekilde çalışıldığı ilk deneydir.
Özet (Çeviri)
The low-lying dipole strength of the deformed nucleus 156Gd was investigated in the energy region from 3.1 MeV to 6.2 MeV using the method of nuclear resonance fluorescence (NRF). The NRF experiments were performed at the Darmstadt High Intensity Photon Setup (DHIPS) at Technische Universität Darmstadt using unpolarized continuous-energy bremsstrahlung and at the High-Intensity gamma-ray Source (HIGS) at Duke University using quasi-monoenergetic and linearly-polarized photon beams. The combination of both experiments allows to separate electric and magnetic contributions and to determine absolute transition strengths for individual excited states as well as averaged quantities over narrow excitation energy regions. The investigated energy regions cover the region of the scissors mode as well as the low-energy part of the Pygmy Dipole Resonance. This is the first experiment where both of these excitation modes as well as the region in between has been successfully studied in a deformed heavy nucleus using the NRF method.