Foliküler lenfoma olgularının klinik, prognostik özelliklerinin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, prognostic features and treatment results of follicular lymphoma cases
  1. Tez No: 604942
  2. Yazar: SEYDA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Foliküler lenfoma (FL) bir B hücre Hodgkin dışı lenfoma (HDL) olup, en sık görülen yavaş seyirli (indolen) lenfomadır. FL insidansı yaşla artar ve ortalama tanı yaşı 60-70 aralığıdır. Birçok hasta ileri hastalık evresinde (Ann Arbor evreleme sistemine göre evre 3-4) tanı alır. Fakat yaygın hastalık evresine rağmen, hastaların çoğu asemptomatiktir. Amaç: Çalışmamızda merkezimizde takip edilen FL olgularının klinik, prognostik özelliklerinin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Metod: FL hastalarının klinikopatolojik özellikleri, tedavi modaliteleri ve yanıt oranları geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 122 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama tanı yaşı 53,6 yıldır. Olguların %50,8'i kadın, %49,2'si erkekti. Tanı anında %22,1'i erken evre iken %77,9'u ileri evre olarak saptanmıştır. Hastaların tanı anında sadece %29,5'inde B semptomu gözlenmiştir. Hastaların %36,1'inde kemik iliği tutulumu görülürken, %14,8'inde bulky hastalık tespit edilmiştir. Hastaların %77'si başlangıçta GELF kriterlerine göre yüksek tümör yüküne sahipti. FLIPI1 skoruna göre %20,5'i düşük %25,4'ü orta, %54,1'i yüksek risk grubundaydı. FLIPI2 skoruna göre %42,6'sı düşük, %27'si orta, %30,4'ü yüksek risk grubundaydı. Bu hasta grubuna %87,5 ile en sık verilen kemoterapi rejimi R-CHOP olarak tespit edilmiştir. Birinci seri tedavi sonrası yanıt değerlendirilmesinde %78'inde tam yanıt, %18,8'inde ise kısmi yanıt görülmüştür. Birinci seri tedavi alanların %46,8'i idame tedavisi almış olup bunların %97,7'sinin Rituksimab olduğu görülmüştür. Ortanca izlem süresi 55 ay, ortalama takip süresi 62,3 aydır. Sonuç: Hastaların tanı anında çoğu asemptomatikti, ileri evredeydi, aldıkları en sık birinci seri tedavi ve tedavileri yanıtları literatürle uyumluydu. Mevcut skorlama sistemlerindeki risk dağılımlarının tedavi ihtiyacıyla birlikte yüksek risk grubuna kaymıştı ancak progresyon ve nüksten bağımsız risk dağılımları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Follicular lymphoma (FL) is a B-cell non-Hodgkin lymphoma, which is the most common indolent lymphoma. The incidence of FL increases with age, and the average diagnostic age is in the 60-70 range. Many patients receive a diagnosis in advanced disease stage (stage 3-4 according to the Ann Arbor staging system). But despite the widespread disease stage, most patients are asymptomatic. Aim: In this study, we aimed to evaluate the clinical, prognostic characteristics and treatment outcomes of FL cases. Methods: In this study, we retrospectively evaluated the clinicopathological characteristics, treatment modalities and response rates of patients with FL. Results: We included 122 patients in this study and the mean age at diagnosis was 53.6 years. Of these 122 cases, 50.8% were female and 49.2% were male. At the time of diagnosis, 22.1% were in the early stage, while 77.9% were in the advanced stage. B symptom was observed in only 29.5% of patients at the time of diagnosis. Bone marrow involvement was observed in 36.1% of patients, while bulky disease was detected in 14.8%. 77% of patients initially had high tumor burden according to GELF criteria. According to the FLIPI1 score, 20.5% were in the low 25.4% medium and 54.1% were in the high-risk group. According to the FLIPI2 score, 42.6% were in the low, 27% were in the medium, and 30.4% were in the high-risk group. R-CHOP was the most common treatment regimen given to this group of patients with 87.5%. When the response was evaluated after the first series of treatment, 78% had a full response and 18.8% had a partial response. 46.8% of the first series of treatment received maintenance therapy, of which 97.7% had rituximab. The median follow-up time was 55 months and the average follow-up time is 62.3 months. Conclusion: Most of the patients were asymptomatic and in advanced stage at the time of diagnosis, and the most frequent first-line treatments and the responses were consistent with the current literature. The risk distributions in the existing scoring systems shifted to the high-risk group along with the need for treatment, but the risk distributions independent of progression and recurrence were similar.