Açık işletme kömür madenciliğinde fay denetimli basamak şevi duraysızlıklarında üretim planı dizaynı-Eynez örneği
Production plan design in fault controlled bench slopes instability in open pit coal mining-Eynez example
- Tez No: 604941
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Soma bölgesi Eynez havzasında bulunan bir açık işletme kömür ocağında yapılan sondajlara bağlı olarak, saha içerisindeki toplam 12 adet fay dikkate alınarak, fay denetimli basamak şevi duraysızlıklarında üretim planı dizaynı yapılmıştır. Dizayna etki eden faktörler göz önüne alındığında, fayların konumları, doğrultuları, eğimleri ve eğim yönleri dikkate alınarak Eynez Açık Ocağı kazı faaliyetlerini kapsayacak şekilde sahanın mühendislik jeolojisi özellikleriyle rezerv miktarları bulunmuştur. Ayrıca, her fay hattı arasında kalan bölgeye ait ayrı ayrı üretilebilir rezervler de hesaplanarak, üretilen kömür rezervlerini karşılaştırma imkanı bulunmuştur. Rezerv hesaplamaları, en küçük kareler, poligon üçgenleme, ters mesafe ve kriging yöntemleri kullanılarak yapılmıştır ve bulunan sonuçlar birbirleriyle göreceli olarak değerlendirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, production plan design of an open pit coal mining, which was in Soma region Eynez basin, was conducted considering 378 drillholes and 12 faults' information on fault-controlled slope instability. Taking into consideration factors affecting production plan design, reserve amounts of Eynez Open Pit Mine were calculated using faults' locations, directions, dips and dip directions in cope with field's engineering jeology properties. In addition, producible reserves in areas between all the fault lines were calculated seperately and were compared relative to the reserve of the total open pit area. Reserve calculations were made relatively by using triangulation, inverse distance, kriging and polynomial modeling methods and results were compared.