Düşük medial longitudinal ark yüksekliğine sahip adölesan voleybol oyuncularında dinamik® bant uygulamasının vertikal sıçramaya etkisi
The effect of dynamic® tape application on vertical jump in adolescent volleyball players with low medial longitudinal arch height
- Tez No: 604943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, medial longitudinal ark yüksekliğinde azalma görülen adölesan voleybol oyuncularında, Dinamik® bantlama yönteminin vertikal sıçrama yüksekliği ile medial longitudinal ark yüksekliği üzerine etkisinin incelenmesiydi. Çalışmaya yaş ortalaması±ss 15,22±1,54 olan 23 adölesan kadın voleybol oyuncusu dahil edildi. Sporcuların naviküler düşme miktarı naviküler düşme testine göre belirlendi. 8 mm ve daha fazla naviküler düşme miktarı olan sporculara Dinamik® bant kullanılarak medial longitudinal ark desteği verildi. Tüm sporcular sırasıyla taraflex, beton, parke, çim, toprak, suni çim, kum ve tartan zemin olmak üzere toplam 8 farklı zeminde, önce ayakkabılı daha sonra ayakkabısız olarak sıçradı. Sporcuların vertikal sıçrama yüksekliği bantlı ve bantsız olarak VERT® (VERT Classic; Mayfonk Athletic, Florida, USA) cihazı kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların bantlama öncesi ve sonrası elde edilen ölçüm sonuçlarına ait verilerin analizinde ve verilere ait ortalama değerlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplar student t testi kullanıldı. Sporcuların hem ayakkabılı hem ayakkabısız, bantlama öncesi ve sonrası, sekiz farklı zeminde değerlendirilen vertikal sıçrama yükseklikleri karşılaştırıldığında, tüm durumlarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Dynamic® taping on vertical jump height and medial longitudinal arc height in adolescent volleyball players with a decrease in medial longitudinal arc height. 23 adolescent female volleyball players with a mean age of 15.22 ± 1.54 years were included in the study. The amount of navicular drop of the athletes was determined according to navicular drop test. Athletes with navicular drop of 8 mm or more were given medial longitudinal arch support using the Dynamic® band. All athletes jumped on 8 different floors, first with shoes and then without shoes. The vertical jump height of the athletes was evaluated with and without tape using VERT® (VERT Classic; Mayfonk Athletic, Florida, USA). Dependent groups student t test was used to analyze the data obtained from the measurement results of the participants before and after taping and to compare the mean values of the data. When the vertical jump heights of the athletes evaluated on eight different grounds before and after taping, both with and without shoes, there was no statistically significant difference in all cases (p> 0,05).