Towards sustainable development: The role of digital transformation and climate change mitigation technologies
Sürdürülebilir kalkınmaya doğru: Dijital dönüşüm ve iklim değişikliğini azaltma teknolojilerinin rolü
  1. Tez No: 958241
  2. Yazar: RISKIYA ABROROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA AĞAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek amacıyla karbon verimliliği, dijital dönüşüm (DT) ve iklim değişikliğini azaltma teknolojileri (CCMTs) arasındaki karmaşık karşılıklı ilişkileri araştırmaktadır. Çevresel Kuznets Eğrisi (EKC), Porter hipotezi, içsel büyüme teorisi ve görev tabanlı inovasyon modellerine dayanan çalışma, robotik, yapay zeka ve nesnelerin internetinden yenilenebilir enerji ve karbon yakalamaya kadar yeni teknolojilerin ekonomi-çevre dinamiklerini nasıl değiştirdiğini incelemektedir. Paris Anlaşması ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDGs) gibi anlaşmaların getirdiği uluslararası ilerlemelere rağmen, çevresel bozulma, sosyoekonomik eşitsizlik ve politika parçalanması gibi sorunlar hala devam etmektedir. Bu çalışma, DT'nin emisyon izleme, kaynak verimliliği ve akıllı kentsel sistemleri nasıl geliştirdiğini gösterirken, CCMT'lerin endüstrilerde, tarımda ve enerjide düşük karbonlu geçişleri nasıl desteklediğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, dijital eşitsizlikler, geri tepme etkileri ve e-atıklarla ilgili ciddi tehlikeler söz konusudur ve bu da kapsayıcı ve bağlama özgü bir yönetişim gerektirmektedir. Karbon verimliliğini şekillendirmede dijital ve yeşil atılımlar arasındaki mekânsal heterojenlik ve doğrusal olmayan etkileşimler, 20 ülkede (1990-2023) sofistike panel ekonometri kullanan çalışma tarafından ortaya çıkarılmıştır. Önemli sonuçlar, entegre dijital-yeşil girişimlerin, özellikle güçlü kurumsal yetenek ve teknoloji hazırlığına sahip bölgelerde daha iyi ekonomik ve çevresel sonuçlar ürettiğini göstermektedir. Eşitlikçi, dirençli ve iklimle uyumlu kalkınmayı teşvik etmek amacıyla tez, dijital ve iklim geçişlerini koordine etmeye yönelik pratik politika önerileriyle sona ermektedir. Bu öneriler sektörler arası iş birliğinin, kapasite geliştirmenin ve uyarlanabilir yönetişimin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the complex interrelationships among carbon productivity, digital transformation (DT), and climate change mitigation technologies (CCMTs) in order to promote sustainable development. Based on the Environmental Kuznets Curve (EKC), the Porter hypothesis, endogenous growth theory, and task-based innovation models, the study examines how new technologies, from robotics, AI, and the Internet of Things to renewable energy and carbon capture, alter economic-environmental dynamics. Even with international advancements brought about by accords like the Paris Agreement and the Sustainable Development Goals (SDGs) of the UN, problems including environmental deterioration, socioeconomic disparity, and policy fragmentation still exist. This study demonstrates how DT improves emissions monitoring, resource efficiency, and smart urban systems, while CCMTs support low-carbon transitions in industries, agriculture, and energy. However, there are serious hazards associated with digital disparities, rebound effects, and e-waste, which calls for inclusive and context-specific governance. Spatial heterogeneity and nonlinear interactions between digital and green breakthroughs in shaping carbon productivity are revealed by the study, which uses sophisticated panel econometrics across 20 countries (1990–2023). Important conclusions show that integrated digital-green initiatives produce better economic and environmental results, particularly in areas with strong institutional ability and technology preparedness. In order to promote equitable, resilient, and climate-aligned development, the thesis ends with practical policy proposals for coordinating digital and climate transitions. These recommendations emphasize the importance of cross-sectoral collaboration, capacity-building, and adaptive governance.