Medeni usul hukukunda sesli ve görüntülü bilişim sistemi
Institute of social sciences department of private law
  1. Tez No: 604975
  2. Yazar: AYDAN AKTOĞ ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzün bilgi çağında iş dünyası, kamu idaresi ve kaçınılmaz olarak adalet teşkilatında teknoloji hızla artan bir gelişme göstermiş; bunun sonucunda yargılama hukukunda da teknolojinin kullanıldığı alanlar artmıştır. Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi; savcılık, mahkeme ya da hâkim huzurunda ifadesi alınamayan tarafların, tanık, bilirkişi yahut uzmanların video konferans yoluyla ifadelerinin alınmasını sağlayan hukukumuza yeni girmiş bir kurumdur. Bu çalışmada Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi'nin tanımı, tarihçesi, elektronik belgeleri, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi kurumunun mevzuatta düzenlenişi ve medeni usul ilkeleriyle olan ilişkisi, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi'nin medeni yargıda uygulaması, teknik özellikleri, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile tanıkların, bilirkişilerin dinlenmesi, ifade ve sorgunun yapılması, istinabe ile ilişkisi, keşif işlemi sırasında Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi kullanımı incelenecektir. Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi kurumunun ilk ortaya çıkışından günümüzdeki halini alana dek geçirdiği değişim ve gelişimler, medeni usul hukukunun belli başlı müesseselerini nasıl etkilediği, faydaları ve olumsuz yönlerinin incelendiği bu çalışmada, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi kurumundan ziyade birçok medeni usul hukuku kurumu ve ilkelerini ayrıntılı olarak inceleyerek, bu kurumlar ile Sesli ve Görüntülü bilişim sisteminin nasıl birlikte kullanıldığını ve hangi amaçları hedeflediğini inceledik.
Özet (Çeviri)
In modern information era, in administrative regulation and judicial organization, technology has improved drastically and because of that, usage of technological areas in procedural law has increased. Auditory and visual information system is a new area in our law system which ensures witnesses, surveyors or experts which can not give their statements in the presence of prosecutor, court or judge to give their statements through video conference. In this study; the definition of auditory and visual information system, it's history, electronical documents, the configuration of auditory and visual information system in the body of current law and its relation with principles of civil procedure, the implementation of auditory and visual information system to civil procedure, it's technical specifications, statement taking and listening to witnesses, surveyors and experts through auditory and visual information system, interrogating and taking statements, its relation with rogatory and it's usage in the process of viewing. In this study which examines the changes and evolvement of auditory and visual information system from the time it was first established to its status today, how it affects institutes of law of civil procedure, it's pros and cons, despite of auditory and visual information system we analyzed it's usage and purposes in law of civil procedure by analyzing law of civil procedure and its principles in detail.