Hibrit savaşlar: Rusya'nın Afganistan (1979) ve Ukrayna (2014) askeri müdahaleleri ile israil-lübnan savaşları (1982, 2006) örnek olayları ışığında tarihsel-mukayeseli bir inceleme
Hybrid wars: A historical-comparative study of cases of Russian military interventions in afghanistan (1979) and Ukraine (2014) and Israeli-Lebanese wars (1982,2006)
- Tez No: 604976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu çalışmanın temel konusu 'hibrit savaş' kavramının ortaya atılmasıyla birlikte savaşın doğasındaki ve karakterindeki değişim tartışmalarının geleneksel ve yeni nesil savaş yaklaşımlarının karşılaştırılması ile incelenmesidir. Bu amaçla Sovyetler Birliği'nin 1979 yılında Afganistan müdahalesinde uyguladığı savaş stratejisiyle, Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna müdahalesinde uyguladığı savaş stratejisi ve İsrail'in 1982 yılında ve 2006 yılında Lübnan'a gerçekleştirdiği müdahalelerinde uyguladığı savaş stratejileri derinlemesine incelenecek örnek vakalar olarak seçilmiştir. Söz konusu örnek vakalar üzerinden“hibrit savaşlar yeni bir savaş yaklaşımı mıdır? Eğer öyleyse günümüzdeki savaşları geçmişteki savaşlardan farklı kılan nedir? Başka bir deyişle, hibrit savaşlarda 'yeni' olan nedir?”sorularına cevap verilmesi hedeflenmiştir. Başlıca bulgular göstermektedir ki, Afganistan ile Ukrayna Savaşları ve 1982 ile 2006 yıllarındaki Lübnan Savaşları hibrit savaş özelliği taşımakla birlikte, doğaları ve karakterleri birbirine benzemektedir. Bu sonuç, hibrit savaşın yeni nesil bir savaş türü olmadığını, geleneksel savaş yaklaşımı olarak adlandırılan Clausewitz'in ortaya koyduğu 'halk, ordu ve politik irade' üçlemesinden öteye geçemeyerek, günümüzde doğasının ve karakterinin aynı kaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the comparative investigation of traditional and new generation warfare approaches in consideration of the discussions of change in the nature and character of the war with the emergence of the 'hybrid war' notion. In this purpose, the warfare strategies of the Soviet Union in the Afghanistan intervention in 1979, that of the Russia in the Ukraine in 2014, and those of Israel in Lebanon in 1982 and 2006 were selected as the cases and thoroughly examined. Based on these cases, answers were sought for the following questions:“Is the hybrid war a new warfare approach? If so, what renders today's wars different from those of the past? In other words, what is the 'new thing' in the hybrid wars?”Main findings demonstrated that the Afghanistan, Ukraine, and 1982 and 2006 Lebanon wars were hybrid wars with similar nature and characteristics. This result demonstrated that hybrid war is not a new generation warfare, it is nothing more than the Clausewitz's 'people, army and government' trinity, representing the same nature and the same character today.