Analysis of factors affecting profitability of insurance companies in Turkey: Panel data approach
Türkiye'deki sigorta şirketlerinin karlılığını etkileyen faktörlerin analizi: Panel veri yaklaşımı
  1. Tez No: 604985
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ÇANKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sigorta şirketlerinin faaliyetlerini sürdürebilmesi ve sigortalılara karşı yükümlülüklerini yerine getirebilmesi açısından önemli bir ölçüt olan karlılık, ekonomik şartların ve iklim değişikliklerinin etkisiyle tüm dünyada sigorta şirketlerinin finansal performansının kötüleştiği ve Türkiye'de piyasaya özgü şartlar nedeniyle yüksek dalgalanmaların görüldüğü bir ortamda daha önemli bir hal almıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki sigorta şirketlerinin karlılığını etkileyen en önemli firmaya özgü ve makroekonomik değişkenleri bulmaktır. Çalışma, hayat sektörü ve hayat-dışı sektör için ayrı ayrı yapılmıştır. Hayat sektörü için yapılan çalışma 2006-2017 dönemini ve 16 hayat sigorta şirketini kapsamaktadır. Aktif karlılığı (ROA) ve özsermaye karlılığı (ROE) karlılık ölçütü olarak alınmıştır. Dinamik panel veri modeli sonuçlarına göre aktif karlılığı ile özsermaye karlılığının bir yıl gecikmeli değerleri, prim büyüme oranı, yaş, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyüme oranı, faiz oranı ve bireysel emeklilik faaliyeti ile karlılık arasında olumlu yönde ilişki tespit edilmiş, masraf oranı, kaldıraç oranı ve likidite ile karlılık arasında olumsuz yönde ilişki tespit edilmiştir. Hayat-dışı sektörü için yapılan çalışma 2006-2017 dönemini ve 21 hayat-dışı sigorta şirketini kapsamaktadır. Aktif karlılığı karlılık ölçütü olarak kullanılmıştır. Sabit etkiler panel veri modeli sonuçlarına göre karlılık ile büyüklük, likidite oranı, yatırım getirisi, yaş, GSYİH büyüme oranı ve faiz oranı arasında olumlu yönde; prim büyüme oranı, hasar prim oranı, sermaye yeterliliği oranı ve kaldıraç oranı arasında olumsuz yönde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Profitability is important for insurance companies as it is indicator of whether they are able to continue their activities and fulfill their obligations to policyholders. In recent years, economic conditions all over the world and the market conditions peculiar to Turkey has been causing volatility in profitability of insurance companies. The aim of this study is to find out most important firm-specific and macroeconomic variables affecting profitability of insurance companies in Turkey considering the differences of life and non-life sectors. The study for life insurance companies covers the period between 2006 and 2017 for 16 life insurance companies. ROA and ROE are used as measures of profitability. According to the dynamic panel data model results, lagged value of ROA and ROE, premium growth rate, age, GDP growth rate, interest rate and pension activity have positive impact on profitability while expense ratio, leverage ratio and liquidity have negative impact. The study for non-life insurance companies covers the period between 2006 and 2017 for 21 companies. ROA is used as measure of profitability. According to the fixed effects panel data model results, size, liquidity, investment yield, age, GDP growth rate and interest rate have positive impact on profitability while premium growth rate, loss ratio, leverage ratio and solvency have negative impact.