Cemâl El-Gîtânî ve Ez-Zeynî Berakât romanının tahlili
Gamal Al-Ghitani and analysing his novel Zayni Barakat
  1. Tez No: 604986
  2. Yazar: HATİCE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Mısırlı yazar Cemâl el-Gîtânî, Arap ve Batı Edebiyat'ı roman tekniklerini sanatsal düzeyde birleştirip, kendi hayal gücü ve kültürüyle de donatarak şahsına münhasır bir edebî yazım tarzı oluşturmuştur. el-Gîtânî pek çok dile tercüme edilen romanları vasıtasıyla Arap romanının dünyada tanınıp, okunmasını ve saygınlık kazanmasını sağlamıştır. İncelediğimiz ez-Zeynî Berakât ise kurgu üslubuyla Arap romanına yeni bir tarz getirmiştir. Modern Arap romanının gelişmesine öncülük eden eser, ilk yayınlandığı tarihten itibaren geniş kitlelerce ilgi görmüştür. ez-Zeynî Berakât, Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı feth ettikten sonra Kahire'ye girebilmek için Mısır Memlûk Sultanı Kansu Gavrî ile giriştiği siyâsî mücadeleyi ele almaktadır. Çalışmamızda eserin roman tekniği bakımından çözümlemesi yapılarak Türk okuruna tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Egyptian author Gamal al-Ghitani created his own writing style by associating sources of Arab and West literature properly according to the artistic techniques and rules. He also eguippped it with his own imagination and culture. al-Ghitani made Arab novel notable and prestigious over the world by means of his novels translated into several languages. al-Ghitani brought a new style on Arap novel with his fiction wording belonging to Zayni Barakat on whom we study. The book, leading the process of Modern Arab novel, has been widely acclaimed by extensive population since the date it was published. The book also discusses political struggle which Ottoman Yavuz Sultan Selim the Stern had with Egypt Mameluk Sultan Kansu al-Gavrî to annex Cairo by conquering Egypt. In this study, we aimed at analysing the book in terms of novel technique and introducing it to Turkish readers.