Deney hayvanlarında oluşturulan çeşitli koşullarda elektriksel deri direnci ve temperatüründe meydana gelen değişikliklerinin incelenmesi
- Tez No: 60500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırmada deney hayvanlarında oluşturulan çe şitli koşullarda elektriksel deri direnci ve deri tempera- türünün değişimleri incelendi. Araştırmamızda kullanılan kedilerin sol arka ekstremitesinde, Femoral Arter ve Ven bloke edilmeden önce ve bloke edildikten sonra, önceden tespit edilen noktalarda (toplam 8 noktada) 3'er kez olmak üzere deri direnci ve deri temperatürünün ölçümleri yapıl dı ve aralarındaki farklılıklar incelendi. Sağ arka ekstremitede ise N.Femoralis denerve“ edil meden önce ve denerve edildikten sonra belirtilen paramet relerin ölçümleri aynı anatomik noktalar üzerinde yapıldı. Araştırmanın amacına uygun olarak, normal kedilerde elde edilen deri direnci ve deri temperatürü değerlerinin deği şimleri istatistiksel olarak- karşılaştırıldı. Sağ arka ekst remitenin ventral ve lateral yüzeylerindeki noktalardan N. Femoralisin denervasyonundan sonra, bazı noktalarda ortala ma deri direncinin anlamlı şekilde artmış olmasına karşı, ortalama deri temperatürünün tüm noktalarda anlamlı olarak azaldığı saptandı. Sol arka ekstremitede dolaşımın engellenmesinden sonra sadece bir noktada (LL”) deri direncindeki artma an lamlıydı. Oysa sağ arka ekstremitedekine benzer şekilde ortalama deri temperatürünün tüm noktalarda anlamlı olarak azalmış olduğu gözlendi. - AO -- 41 - Her iki arka ekstremitenin ventral ve lateral yüzey lerinde bileşik ortalama deri temperatürünün anlamlı olarak azaldığı tespit edildi. Bileşik ortalama deri direncinin sağ arka ekstremitenin ventral yüzeyinde, N.Femoralis de- nerve edildikten sonra anlamlı olarak arttığı, oysa lateral yüzeydeki artmanın anlamlı olmadığı saptandı. Araştırmamız da ayrıca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinden 25 kişi lik bir deney grubunda, sınav öncesi ve sınav sonrası olmak üzere iki kez, deri direnci ve deri temperatürü ölçümleri yapıldı. Bu grup içerisinden 12 kişide ise ayrıca sınavları nın olmadığı durumlarda (Normal Koşulda) aynı parametreler tayin edildi. Sınava giren ve 25 kişiden oluşan öğrenci gru bunda, genellikle sağ eldeki noktalara ait sınav sonrası or talama deri direnci değerlerinin, anlamlı olarak azaldığı bulundu. Ortalama deri temperatürü sağ elde RH,, sol elde ise LH. noktalarında anlamlı olarak artmıştı. Bu gruba ait bileşik ortalama deri direncinin sağ elde anlamlı olarak a- zaldığı, bileşik ortalama deri temperatürünün hem sağ hemde sol elde anlamlı olarak arttığı gözlendi. 12 öğrencinin, sınav öncesi sağ ve sol ellere ait bi leşik ortalama deri temperatürü değerlerinin de normal ko şullardaki değerlere göre anlamlı olarak azaldığı saptandı. Bu bulguların ışığı altında, deri dolaşımının başta deri temperatürü ve deri direnci üzerinde önemli bir etkiye sahip-*olduğunu söyleyebiliriz. Hem deney hayvanlarında ve hem de öğrenci gruplarında elde edilen sonuçlar bunu gös^ termektedir. Sınav stresi altındaki öğrencilerde muhteme len salgılanan stres hormonları birinci derecede deri do laşımını ve dolayısıyla deri direncini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the differences in electrical skin resistance and skin temperature in cats under different conditions are investigated. At totally eight different points which were determined before at the left back legs of the cats skin resistance and temperature, are measured for three times before and after arteria and vena femoralis are blocked and the differences are examined. At the right hack leg however, the same parameters are measured at the same points before and after nervus femoralis is denervated. As the aim of this research, the differences in skin resistance and temperature measure ments in normal cats are compared statistically. After the denervation of nervus femoralis, at some points on ventral and lateral sides of the right back leg there is an important increase in th_e average skin resistance but average skin temperature is found meaningly decreased at all points. After the prevention of circulation at the left back leg, only at one point (LL.) the raise in the resistance is meaningful, However average skin temperature decreased at all points as in the right leg. On ventral and lateral sides of both back legs, compound average skin temperature is found decreased, Compound average skin resistance on the ventval side of - 42 -- 43 - right back leg elevated after N.femoralis is denervated, however, on the lateral side there is no meaningful elevation. In thes research, skin resistance and temperature is measured before and after the exams of 25 students in Cerrahpaşa Medical Scholl. 12 students of this group is examined for the same parameters When they have no exam (under normal corditions) in the group of 25 students Which take an exam, there is a meaningful decrease in the post exam average skin resistance especially on the right hand. Average skin temperature, on the right hand at point RH, and on the left hand at point LH- is found elevated. Compaund average skin resistance for this group is found decreased an the right hand and compound average skin temperature elevated on both hands. Twelve students' s compound average skin temperature measurements for both hands are found decreared companing to the normal conditions measurements. With the help of the findings of this research we can say that skin blood circulation has an important effect on the skin resistance and temperature, The results which we get from both the students and the animals support this statement in the students, under examination stress, the stress hormones are secreted and these hormones affect blood circulation and consequently skin temperature and resistance are affected.