İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi T.Y. 6043 numaralı şecaatname minyatürlerinde hükümdar tasvirleri
Descriptions of sultans in the miniatures of Istanbul University Library T.Y şecaatname no. 6043
  1. Tez No: 604993
  2. Yazar: MESUT POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÖZGÜR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Asafi Paşa diğer ismiyle Dal Mehmet Çelebi, Sultan III. Murad Dönemi yıllarında katiplik yapmıştır. Osmanlı'nın Doğu Seferi (Kafkasya ve İran) başladığında devlet memurluğu görevinden beylerbeyliğine kadar yükselmiştir. Osmanlı Safevi Savaşları'nın on bir yıla yakın bir süre devam ettiği dönemde Asafi Paşa, Şecaatname adlı eserini oluşturmuştur. Şecaatname bir gazavatname türü eseridir.Gazavatnameler padişahların, serdarların, vezirlerin, ordu komutanlarının seferlerini, zaferlerini, kahramanlıklarını konu alan, bu seferlerin hem nesir olarak hem de resimsel olarak tasvirlerinin yapılması ve anlatılmasıdır. Şecatname Osmanlı İmparatorluğu'nun 1578-1585 yılları arasında yapmış olduğu doğu seferi ve olaylarını anlatır. Bu kitapda yer alan çalışmalardan, hükümdar konulu minyatürlerin incelenmesidir. Bu minyatürler gerek üslup özellikleri bakımından gerekse işledikleri konular açısından dönemin siyasi, toplumsal ve kültürel yaşantısını anlatır.Analizleri yapılacak olan minyatürler üç eşit alana bölünerek incelemesi yapılmıştır. Seçilmiş olan bu minyatürlerden iki adetinin eskiz çalışması yapılmış ve aslına uygun olarak röprodüksiyon çalışması yapılmıştır. Tezimizin Birinci Bölümünde kitap sanatları hakkında bilgi verilerek klasik bir kitabın oluşum safası anlatılmıştır. 16. yüzyılda yazılan manzum eserler ve türleri hakkında bilgi yer almaktadır. İkinci Bölümde Şecaaatname adlı yazma eserin oluşumuna ait bilgiler anlatılmıştır. Eserin fiziksel özellikleri belirtilmiş ve eserin musavviri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü Bölümde altı adet el yazması çözümlenmiş analizleri yapılarak değerlendiriliştir. Romancı-Yazar Namık Kemal'in Cezmi adlı romanının konularından faydalanılarak özgün bir minyatür tasarlanmıştır. Dördüncü Bölümde karşılaştırma ve değerlendirme yapılarak minyatürlerin dönem özellikleri incelenmiştir. Son olarak Sonuç Bölümü ve Kaynakça hazırlanarak tez sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
Asafi Pasha, also known as Dal Mehmet Celebi, was a clerk during the reign of Sultan Murad III. He got promoted from civil servant to the beylerbeyi when the Eastern Expedition of the Ottoman Empire (Caucasus and Iran) had began. During the period of the Ottoman-Safavid wars, that lasted for almost eleven years, Asafi Pasha created his master piece Şecaatname. Şecaatname is a type of gazavatname work. Gazavatnames are prose and pictorial depictions of expeditions, victories, heroic actions of sultans, serdars, viziers, and military commanders. Şecaatname describes the campaign and events of the Ottoman Empire between 1578-1585. One of the works in this book is the examination of miniatures about the monarch. These miniatures give information about political, social and cultural life of the period both in terms of their stylistic features and in terms of their subjects. The miniatures to be analyzed were divided into three equal areas and examined. Two of the selected miniatures were sketched and reproduced according to the original. In the first part of our thesis information about book arts is given and formation phase of a classical book is explained. This part contains information about verse works and their genres written in the 16th century. In the second chapter, information about the formation of the manuscript named Şecaaatname is explained. The physical properties of the work are mentioned and information about the artist of the work is given. In the third chapter, six manuscripts were analyzed and evaluated. An original miniature was designed by making use of the subjects of novelist-writer Namık Kemal's Cezmi. In the fourth chapter, period features of miniatures are examined by comparison and evalution. Finally, the conclusion section and bibliography were prepared and the thesis was concluded.