İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi T.Y. 03276 numarada kayıtlı şarkı mecmuâsının çeviriyazısı ve içerik analizi
Istanbul University Library T.Y. transcription and content analysis of song magazine no. 03276
- Tez No: 965892
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA ÇİPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılın ikinci yarısında kaleme alındığı tahmin edilen İstanbul Üniversitesi T.Y. 03276 numarada kayıtlı bulunan“Şarkı Mecmuası”incelenmiştir. Mecmuanın müellif kaydı bulunmamaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde mecmuanın tanımı ve tasnifi yapılmış, güfte mecmuaları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çalışmaya konu olan mecmua,“Muhteva”ve“Şekil Hususiyetleri”başlıkları altında incelenmiş“Mecmuanın İncelenmesinde Gözetilen Esaslar”başlığı altında metnin kuruluşu ve imlâ problemlerine de yer verilmiştir. Mecmuadan faydalanmayı kolaylaştırmak maksadıyla muhtevası ile ilgili tablolar hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde metnin Osmanlıcadan günümüz harflerine aktarımı verilmiştir. Ayrıca metin içerisinde yer almayan fakat Divan Makam ve Türk Sanat Müziği Nota Arşivi gibi kaynaklarda tespit edilen bazı bilgilere de dipnot ve tablolarda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the“Şarkı Mecmuası”(Song Anthology), registered under the number T.Y. 03276 at Istanbul University, which is estimated to have been compiled in the second half of the 19th century, has been examined. The manuscript does not contain any information regarding its author. The study consists of three main sections. In the first section, the anthology is defined and classified, and general information about güfte mecmuası (lyrics anthologies) is provided. The second section analyzes the manuscript in terms of its“Content”and“Formal Characteristics,”and addresses the principles followed in the examination of the text, including issues related to orthography and textual structure. To facilitate the use of the anthology, several tables regarding its content have been prepared. In the third section, the text has been transcribed from Ottoman Turkish into the modern Turkish alphabet. Furthermore, additional information not found in the manuscript but identified in sources such as the Divan Makam and Turkish Classical Music Notation Archive has been included in the footnotes and tables.