659 sayılı kanun hükmünde kararname kapsamında idari uyuşmazlıkların sulh yolu ile çözümü
Resolution of administrative disputes by settlement within scope of the legislative decree no. 659
- Tez No: 604998
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hukuk devleti olmanın bir gereği olarak idarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yoluna başvurulabilir. İdarenin işlem ve eylemlerine karşı yargı yoluna başvurmak ve işlem ve eylemlerden doğan zararları yargı aracılığıyla talep etmek güvenli bir yoldur. Günümüzde yargı mercilerinin iş yükünün fazla olması, kişilerin taleplerine olması gerektiğinden daha geç ulaşmasına yol açmaktadır. İlgililerin yargılama neticesinde edinecekleri sonuçlara daha hızlı ulaşmalarını sağlamak amacıyla yargılamaya alternatif bazı çözüm yolları mevcuttur. Uyuşmazlıkların mahkeme kararına gerek olmaksızın, tarafların aralarında yapmış oldukları bir sözleşmeyle sona ermesi anlamını taşıyan sulh, kişilerin bu taleplerine hizmet etmektedir. Sulh, hukukumuzda hem özel hukuktan kaynaklanan uyuşmazlıklar için hem de kamu hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar için çeşitli düzenlenmelerde yer almıştır. Bu çalışma kapsamında ise, idarelerin taraf olduğu uyuşmazlıkların sulh ile çözümünde uygulanacak olan 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ilgili hükümleri incelenmektedir. Bu çerçevede ilk olarak idari uyuşmazlık kavramını açıklayabilmek için idari uyuşmazlıkları doğuran hukuksal ilişki, idarenin faaliyetleri ve idarenin taraf olduğu uyuşmazlıklar ele alınmakta, daha sonra 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede düzenlenen idari uyuşmazlıklar bakımından sulh yolu ayrıntılı olarak incelenmektedir. Son olarak 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yapılacak sulh başvurusunun ihtiyari bir idari başvuru mu olduğu, sulh başvurusunda bulunmanın dava açmaya etkisi, başvuru sürecinin gizliliği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a requirement of being a state of law, judicial remedies shall be applied against all administrative acts and actions. It is a safe way to apply to the judiciary against the acts and actions of the administration and to request damages arising from these, through the judiciary. Today, the workload of the judicial authorities is high, which leads to the fact that people reach their requests later than they should. There are some alternative solutions to the judiciary in order to enable the concerned people to reach the results faster, which may be obtained through judiciary. The settlement; which means the resolution of disputes without the need for a court decision and by an agreement reached between the parties, serves these requests of the persons. Settlement have been regulated in various legislations in Turkish law both for private and public law disputes. Within scope of this study, the related articles of the Decree Law No. 659, are examined in terms of resolution of administrative disputes through settlement. In this framework, in order to explain the concept of administrative dispute; the legal relationships result in administrative disputes, the activities of the administration, are discussed. As a continuation, the settlement process for the administrative disputes regulated within the Decree Law No. 659 is examined in detail. Finally; whether the application for settlement within the Decree Law No. 659 is an optional administrative application, the effects of the settlement application to the filing a case, the confidentiality of the application process, are discussed.