Teknolojik değişimin hastane çalışanları üzerine etkileri: Bir devlet hastanesi örneği
The effects of technological change on hospital staffs: An example of a state hospital
  1. Tez No: 605034
  2. Yazar: İSMAİL ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİYE BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırma, bir devlet hastanesinde sürdürülen teknolojik değişimin incelenmesi ve bu değişimin hastane çalışanları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir Devlet Hastanesi çalışanları oluşturmuştur. Olasılıksız örnekleme tekniği ile Kasım-Aralık 2018 tarihleri arasında aktif olarak çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya kabul kriterlerine uygun olan 203 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuş olup, istatistiksel analizler bu veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler çalışmada kullanılmak üzere oluşturulan çalışan bilgi formu ve geçerli ve güvenilir bir grup ölçekten oluşan bir ölçüm aracı seti ile toplanılmıştır. Çalışmada, çalışanların tekno-stres genel puan ortlamaları ile genel örgüt iklimi, değişime karşı direnç ve genel iş doyumu puan ortalamalarının ilişkisiz olduğu (p>0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has done descriptively and sectionally for determining the effects of tecnological changings on hospital staffs. The population of the study consisted of the employees of a State Hospital. 203 staffs who worked between November-December 2018, admited the researchand suitable for this research's condition has created this research's sampling with un avaible sampling technic. The data were collected with the measurement tools created for use in the study. The data were collected by using a questionnaire consisting of employee information form and valid and reliable group of scales. In the study, it was found that techno-stress average scores of employees were not correlated with general organizational climate, resistance to change and overall job satisfaction scores (p>0,05).