Hastane malnütrisyonunun saptanmasında yeni bir yaklaşım olan graz malnütrisyon tarama aracının geçerliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the validity of graz malnutrition screening tool, a new approach for determination of hospital malnutrition
- Tez No: 605033
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hastane malnütrisyonu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için önemli bir sağlık sorunudur. Hastaneye yatış ile birlikte malnütrisyon oranı %20–50 arasında değişmektedir. Bu durumun saptanması amacıyla kullanılan birçok yöntem olmasına rağmen kesinlik kazanmış bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak, pratikte malnütrisyonu saptamak amacıyla hızlı bir şekilde sonuç alınabildiği ve kolay uygulanabilir olduğu için tarama araçları tercih edilmektedir. Graz Malnütrisyon Taraması (GMS) da cinsiyet, yaş ve tanıdan bağımsız olarak, farklı bölümleri kapsayan hastane ortamında malnütrisyon riskinin taranması amacıyla geliştirilen yeni bir tarama aracıdır. Çalışmanın amacı, GMS'nin hastanede yatan yetişkin ve yaşlı hastalarda malnütrisyonu saptamada geçerliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma, 18-91 yaş arası 180 erkek ve 168 kadın olmak üzere toplam 348 hasta ile yürütülmüştür. Hastaların %64,4'ünü yetişkin bireyler, %35,6'sını yaşlı bireyler oluşturmaktadır. Hastanın genel bilgilerini, antropometrik ölçümlerini, biyokimyasal bulgularını, Nütrisyonel Risk Taraması-2002 (NRS-2002), Kısa Beslenme Değerlendirme Anketi (SNAQ), Graz Malnütrisyon Taraması (GMS) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydını içeren bir anket formu uygulanmıştır. NRS-2002 ve SNAQ sonuçları ile GMS sonuçları değerlendirilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 57,0±16,61 yıl ve ortalama yatış süresi 7,9±10,46 gün olarak saptanmıştır. GMS sonuçlarına göre hastaların %47,7'sinde malnütrisyon riski saptanmıştır. NRS-2002 referans olarak alındığında GMS'nin sensitivitesi %95,16 ve spesivitesi %78,57 olarak hesaplanmıştır. NRS-2002 ile GMS arasında iyi düzeyde bir uyum (kappa:0,686) saptanmıştır. SNAQ referans olarak alındığında GMS'nin sensitivitesi %91,59 ve spesivitesi %75,11 olarak hesaplanmıştır. SNAQ ile GMS arasında da iyi düzeyde bir uyum (kappa:0,609) saptanmıştır. Sonuç olarak, GMS'nin hastane ortamında, yaş ve tanıdan bağımsız olarak yetişkin ve yaşlı hastalarda malnütrisyonu saptamada geçerli bir tarama aracı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospital malnutrition is an important health problem for developed and developing countries. Malnutrition rate varies between 20-50% with hospitalization. Although there are many methods used to detect this condition, there is no definite method. However, screening tools are preferred because in practice it is possible to obtain results quickly and easily to detect malnutrition. The Graz Malnutrition Screening (GMS) is also a new screening tool developed to investigate the risk of malnutrition in a hospital setting that covers different departments, regardless of gender, age and diagnosis. The aim of the study was to evaluate the validity of GMS in detecting malnutrition in adult and elderly patients hospitalized. The study was carried out with a total of 348 patients (180 males and 168 females between 18-91 years). 64,4% of the patients are adults and 35,6% are elderly individuals. A questionnaire including general information, anthropometric measurements, biochemical findings, Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002), Short Nutrition Assessment Questionnaire (SNAQ), Graz Malnutrition Screening (GMS) and 24-hour retrospective food consumption record were applied. NRS-2002 and SNAQ results and GMS results were evaluated. The mean age of the patients was 57,0±16,61 years and the mean length of hospitalization was 7,9±10,46 days. According to GMS results, malnutrition risk was found in 47,7% of the patients. When NRS-2002 is taken as a reference, the sensitivity and specificity of GMS are calculated as 95,16% and 78,57%, respectively. There was a good correlation between NRS-2002 and GMS (kappa: 0,686). When SNAQ is taken as a reference, the sensitivity and specificity of GMS are calculated as 91,59% and 75,11%, respectively. There was also a good correlation between SNAQ and GMS (kappa: 0,609). As a result, GMS was found to be a valid screening tool for detecting malnutrition in adult and elderly patients regardless of age and diagnosis in the hospital setting.