Patient examination schedule due to appointment loyalty with genetic algorithm
Genetik algoritma ile hasta sadakatine bağlı olarak randevu çizelgeleme
  1. Tez No: 605040
  2. Yazar: MURAT ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Genetik Algoritma, makine öğrenmesi, tasarım, araç güzergahı, çizelgeleme gibi alanlarda etkili çözümler üretmek için bir arama ve optimizasyon yöntemidir. Çalışma, hastanın randevu sadakatine odaklanarak, zaman çizelgesi sistemlerinde ihmal edilen bir nokta olan Genetik Algoritma yöntemleriyle hasta randevu sistemlerini yeniden yapılandırmayı amaçlamaktadır. Bu strateji, ilk giren ilk çıkar yaklaşımının sıraya koyma mantığından ziyade hastanın önceki randevularına olan sadakatine dayanarak tabloda uygun bir yer sunar. Hastanın kendine özgü özelliklerini bir kromozom yapısına dönüştürerek hastanın randevuya katılımının şüpheli olup olmadığını belirlemeye çalışır. Amacı, bir ödül-cezalandırma planı geliştirmek ya da adaleti yerine getirmeye çalışmak değil, en uygun ve kabul edilebilir sıralamaların belirlenmesine yardımcı olmak, kısıtlamaları geliştirmek ve çalışma süresinin etkili bir şekilde kullanılması için birçok fırsatı temel alan randevu saatlerinin belirlenmesine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Genetic Algorithm is a search and optimization method of generating effective solutions in areas such as machine learning, design, vehicle routing, scheduling. The study aims to reconstruct patient appointment systems with Genetic Algorithm methods by focusing on the patient's loyalty to the appointment, which is a neglected point in the timetabling systems. This strategy offers a suitable location in the graph based on prior appointments of the patient rather than the first-in-first-out approach queuing logic. It seeks to determine if the patient's involvement in the appointment is suspect by turning the patient's particular characteristics into a chromosome structure. Its aim is not to develop a scheme of reward-punishment or to attempt to accomplish justice, but to help determine the most suitable and acceptable rankings, to develop restrictions and to assist determine appointment hours based on multiple opportunities to make effective use of working time.