Atık elma dallarından üretilen çimentolu yonga levhanın mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and physical properties of cement bonded particleboard produced from waste branch of apple chips
- Tez No: 605115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, atık elma dalı budama yongalarının (YE) çimentolu yonga levha (ÇY) üretiminde kızılçam yongalarına (YK) alternatif hammadde olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, çimento/yonga ile yongalarının karışım oranlarına göre değişen deney grubları oluşturularak 1200 kg/m3 hedef yoğunlukta çimentolu yonga levhalar üretilmiştir. Standartlara göre boyutlandırılan çimentolu yonga levhaların bazı fiziksel ve mekaniksel özellikleri deneysel metodlar ile belirlenmiş ve elde edilen deney sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildikten sonra çoklu varyans analizi (ANOVA) ve Duncan testleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, elma yongasının çimentolu yonga levhalarda bazı fiziksel özellikleri düşürmesine rağmen eğilme direnci ve elastikiyet modülü değerlerini önemli ölçüde artırdığı, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of apple branch pruning waste chips as an alternative raw material for red pine chips in cement chipboard production is investigated. For this purpose, according to the mixing ratio of cement/chip and chips, varying experimental groups are formed and cement chipboards with target density of 1200 kg/m3 are produced. Some physical and mechanical properties of cement chipboards which are sized according to standards, are determined by experimental methods. Multiple variance analysis (ANOVA) and Duncan tests are performed after the statistical evaluation of the experiments results. According to the results of the analysis, it has been observed that apple chip significantly increased bending resistance and elasticity module values while decreasing some physical properties in cement chipboard. Cement-hardboards have been found appropriate for the judgements of red pine chips within TS EN 634-2 standard.