Atık elma ve portakal kabuklarından alternatif deri benzeri malzeme üretimi
Production of alternative leather-like material from waste apple and orange peels
  1. Tez No: 926279
  2. Yazar: BÜRGE KÖSE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günlük hayatta çokça kullandığımız bir malzeme türü olan deri, günümüze kadar geleneksel ve sentetik deri şeklinde karşımıza çıkmıştır. Fakat ne geleneksel ne de sentetik derinin üretiminden tüketimine kadar olan süreçleri, atık bertarafı ve tüketim sonu seçenekleri çevresel olarak sürdürülebilir değildir. Günümüzde tüketicilerin hem hayvan haklarına hem de çevre kirliliğine karşı duyarlılığının artması nedeniyle hayvansal ürün ve petrol bazlı plastik içeren sentetik ve geleneksel deri üretimi yerini, doğal hammaddelerden oluşan ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilen, çok daha sürdürülebilir yeni alternatiflere bırakmıştır. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda, geleneksel ve sentetik deriye alternatif olarak yeni vegan deriler geliştirilmeye başlandığı, fakat mekanik özelliklerinin, sentetik derilerle kıyaslanacak düzeyde olsa da hayvan derisiyle kıyaslanacak mukavemette olmadığı görülmüştür. Ayrıca bu deriler sentetik bazlı olup polyester ve poliüretan içermeleri nedeniyle istenilen çevresel etkiye sahip değildir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, ülkemizde bol miktarda üretilip tüketilen, dolayısıyla bol miktarda atık olarak çıkan elma ve portakal kabuklarının kullanılabilir bir nihai ürüne dönüşümü ile hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş hem gıda atıklarından ticari bir ürün; alternatif deri benzeri malzeme üretimi gerçekleştirilerek ekonomiye katkı sağlanmıştır. Atık portakal ve/veya elma kabukları ile, nişasta, sodyum aljinat, gliserol ve limon yağı kullanılarak portakal, elma ve portakal-elma derileri üretilmiştir. Sanayide kullanılabilir bir ürün elde etmek amacı ile üretilen deri benzeri malzeme astar yüzeyine kaplanmıştır. Ardından mekanik özelliklerinin gelişimi için PVA ile desteklenen alternatif deri benzeri malzemeler yine astar yüzeyine kaplanarak, dört aşamalı alternatif deri benzeri malzeme üretiminin etkileri incelenmiştir. Üretilen alternatif deri benzeri malzemelerin kimyasal bağ yapısı, mekanik, morfolojik ve termal karakterizasyonları, Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi (FT-IR), Elektromekanik Universal Test Cihazı, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Termogravimetrik ve Diferansiyel Termal Analiz (TG-DTA) cihazları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca nem içeriği, suda çözünürlük, su buharı geçirgenliği (WVP) ve su buharı adsorpsiyonu (WVA) tayinleri ve toprak gömme testi ile de biyobozunurluk analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leather, a type of material that we use a lot in our daily lives, has been encountered in the form of traditional and synthetic leather until today. However, neither the processes from production to consumption of traditional nor synthetic leather, waste disposal and end-of-consumption options are environmentally sustainable. Today, due to the increasing sensitivity of consumers to both animal rights and environmental pollution, synthetic and traditional leather production containing animal products and petroleum-based plastics has been replaced by new, much more sustainable alternatives that are made of natural raw materials and are completely biodegradable. As a result of the literature research, it has been seen that new vegan leathers have begun to be developed as an alternative to traditional and synthetic leather, but although their mechanical properties are comparable to synthetic leathers, they are not as durable as animal leather. In addition, these leathers are synthetic-based and do not have the desired environmental impact because they contain polyester and polyurethane. Within the scope of this master's thesis, both environmental pollution has been prevented and a commercial product form food waste has been created by transforming apple and orange peels, which are produced and consumed in large quantities in our country and therefore come out as waste, into a usable final product; The production of alternative leather-like materials has contributed to the economy. Orange, apple and orange-apple skins were produced using waste orange and/or apple peels, starch, sodium alginate, glycerol and lemon oil. The leather-like material produced was coated on the lining surface in order to obtain a product that can be used in the industry. Then, alternative leather-like materials supported with PVA were coated on the lining surface again for the development of mechanical properties and the effects of the four-stage alternative leather-like material production were examined. The chemical bond structure, mechanical, morphological and thermal characterizations of the alternative leather-like materials produced were carried out using Fourier Transform Infrared (FT-IR), Electromechanical Universal Testing Device, Scanning Electron Microscope (SEM), Thermogravimetric and Differential Thermal Analysis (TG-DTA) devices. In addition, moisture content, water solubility, water vapor permeability (WVP) and water vapor adsorption (WVA) determinations and biodegradability analysis were carried out with soil burial test.