Yeni nesil bankacılık sistemleri ve çalışan bağlılığı üzerindeki etkisi: Özel bir banka uygulaması
New generation banking systems and its effect on employee commitment: A private banking application
- Tez No: 605126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve yenilikler bankacılık sektörünü de önemli bir şekilde etkilemiştir. Dolayısıyla işlem hızı artarak maliyetler de önemli oranda düşürülmüştür. Bankalar, artan rekabet ortamında müşteri memnuniyetini maksimum düzeye çıkarmayı hedeflemektedirler. Bu nedenle dijital bankacılık sistemlerinde de yenilik ve çeşitlilikler oluşturmaya başlamışlardır. Artık şube bankacılığı yerini internet ve mobil bankacılığa bırakmaktadır. Dijital bankacılık, bankacılık sektöründe önemli bir hizmet dağıtım kanalı durumuna gelmiştir. Ancak bankalardaki bu dijital ve teknolojik değişimler, müşterilerin işlerini kolaylaştırdığı kadar çalışan memnuniyetine, çalışanların kaygı düzeylerine, işsizlik korkularına ve çalışan bağlılıklarına da etki etmiştir. Bu araştırmada yeni nesil bankacılık sistemlerinde etki analizi uygulanmıştır. Araştırma verileri nicel araştırma tekniklerinden biri olan anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler ve demografik bilgi formu özellikleri SPSS paket programına girilmiş ve sağlanan bulguların istatistiksel analizleri bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Banka çalışanlarından 182'si kadın 246'sı erkek toplamda 428 bireye ulaşılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın örneklem grubunu banka çalışanları teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, developments and innovations in information technologies have also affected the banking sector. Therefore, the process speed has increased and the costs have been significantly reduced. Banks aim to maximize customer satisfaction in an increasingly competitive environment. Therefore, they have begun to create innovation and diversity in digital banking systems. Now, branch banking is being replaced by internet and mobile banking. Digital banking has become an important service delivery channel in the banking sector. However, these digital and technological changes in banks have affected employee satisfaction, employee anxiety levels, unemployment fears and employee loyalty as well as facilitating customers' business. In this research, impact analysis was applied in new generation banking systems. The survey data were collected by a questionnaire which is one of the quantitative research techniques. The data used in the study and demographic information form features were entered into the SPSS package program and the statistical analyzes of the findings were performed on computer. A total of 428 individuals, 182 of whom were female and 246 were male, were reached. In this respect, the sample group of the research is composed of bank employees.