Finite difference solutions for fractional differential equations
Kesirli diferansiyel denklemlerin sonlu farklar çözümleri
- Tez No: 605156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tezde, kesirli Caputo-Hadamard türevi için düzgün olmayan aralıktaki spline eğrisi kullanılarak fark yaklaşımı çalışılmıştır. Caputo-Hadamard türevi için hatanın doğruluğu araştırılmıştır. Yöntemin sayısal deneyi başlangıç ve sınır koşullu kesirli bir diferansiyel denklemin yaklaşık çözümünü bulmak için yapılmıştır. Elde edilen sayısal doğruluk teorik sonuç ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a difference approximation for the Caputo-Hadamard fractional derivative by using spline on a nonuniform mesh is studied. Accuracy of error for the Caputo-Hadamard derivative is investigated. Numerical experiment of the method is performed to find approximate solution of a fractional differential equation with initial and boundary conditions. The obtained numerical accuracy coincides with the theoretical result.