Konutlarda kentsel dönüşüm öncesi ve sonrası enerji verimliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of energy effi̇ci̇ency before and after urban transformation in residential buildings
- Tez No: 605167
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye'de kentsel dönüşüm son dönemlerde özellikle statik açıdan riskli binalara yönelik önlem alma amacıyla yapılmaktadır. Diğer yandan dünya gündemini oluşturan iklim değişikliği ve enerji tüketim sorunu her ülke gibi Türkiye'yi de yakından ilgilendirmektedir. Kentsel dönüşüm ve enerji sorununun bir arada çözülmesi gerekmektedir.“Kentsel dönüşüm”adı altında yenilenecek olan binalarda sadece statik risklere karşı bir önlem alınması değil, binalarda enerji verimliliği konusunun da irdelenerek planlı bir dönüşüm süreci gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kentsel dönüşüm Türkiye'de enerji verimliliğinin gelişmesi açısından da bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmada kentsel dönüşüm sürecini tamamlamış konutlar üzerinde bir alan çalışması yapılarak, konutların dönüşümden önceki enerji verimliliği durumu ile dönüşümden sonraki enerji verimliliği durumu karşılaştırılmış ve kentsel dönüşümde enerji verimliliği konusuna verilen önem değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışma, enerji etkin bina tasarımında dikkate alınması gereken faktörler ve kentsel dönüşüm sonrası uygulanan mevcut binaların enerji verimli hale dönüştürülmesi ile ilgili öneriler sunmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve önemi, çalışmanın kapsamı, çalışmanın yöntemi ve hipotezi anlatılmıştır. İkinci bölümde literatüre dayanarak kavramsal çerçevede kentsel dönüşüm ve enerji verimliliği konusuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde konut sektöründeki enerji verimliliği konusu anlatılmış ve bu başlık altında enerji verimliliği ile ilgili kanun ve yönetmelikler açıklanmıştır. Ayrıca konutlarda enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik alınacak önlemler ve enerji etkin bina tasarımı konusu anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde, Bursa Nilüfer ilçesinde seçilen üç farklı konut sitesinin kentsel dönüşüm öncesi ve sonrası enerji verimliliği durumlarını karşılaştırmak üzere bir alan çalışması yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise alan çalışmasından elde edilen değerlendirmeler doğrultusunda kentsel dönüşüm sürecinde konutlarda enerji konusunun önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently in Turkey, urban transformation is especially made for protecting the statically risky buildings. Besides, the climate change and the energy consumption problem which concern the world a genda, also concerns Turkey. Climate change and energy consumption problem should be solved at the same time. Under the name of“Urban Transformation”the buildings which are to be renewed are not only for the protection of the statical risks but also for the subject named energy efficiency in the buildings are should be studied and planned in detail. The urban transformation in Turkey could be evaluated as an opportunity for the development of energy efficiency. In this study, a field study was conducted on there is dences which completed the transformation process and the energy efficiency status of the houses before a transformation was compared with the energy efficiency situation after the transformation and the importance given to the energy efficiency in urban transformation was evaluated. In addition, the study presents some factors to be taken into consideration in energy efficient building design and suggestions about transforming existing buildings into energy efficient after urban transformation. The study includes five chapters. At the beginning of the thesis, the aim and the importance of the study, the comprehension of the study, the method and the hypothesis of the study have been reported. In the second chapter, urban transformation and energy efficiency are discussed in a conceptual framework based on the literature. In the third chapter, energy efficiency in the housing sector is explained and the laws and regulations are related to energy efficiency are explained under this title. In addition, me a sures to be taken to ensure energy efficiency in houses and energy efficient building design are explained. In the fourth part of the thesis, a field study was conducted to compare the energy efficiency of three different housing sites in Nilüfer district befor and after an urban transformation. In the conclusion chapter, in the light of thee volutions obtained from the field study, theim portance of energy in urban transformation is emphasised.