Türkiye'de reel efektif döviz kurunun ödeme yöntemleri bazında ihracata etkisi: 2000 yılı sonrasına yönelik bir analiz
Turkey real effective exchange rate impact of exports on the basis of payment methods: An analysis for the following year 2000
- Tez No: 605188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; ülkelerin en önemli ekonomik göstergelerinden biri olan döviz kurunun yine ekonomik açıdan önem taşıyan ihracata etkisinin ödeme yöntemleri bazında incelenmesidir. Bu amaçla çalışmada, 2000-2015 tarihlerindeki Reel Efektif Döviz Kuru ile Mal Mukabili Ödeme, Vesaik Mukabili Ödeme, Peşin Ödeme, Akreditifli Ödeme (Peşin ve Vadeli Dâhil) değişkenleri arasında ilişki varsa ortaya çıkarmak için ekonometrik analiz yöntemlerinden olan VAR analizi modeli kullanılmıştır. Oluşturulan bu modelde Johansen eşbütünleşme ve Granger nedensellik testleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen verilerde Birim Kök Testi sonucunda değişkenlerin birinci farklarında durağan oldukları görülmüştür. Uygulanan Granger Nedensellik testi sonucunda peşin ödeme yönteminin; vesaik mukabili ödeme yönteminin Granger nedeni olduğu, vesaik mukabili ödeme yönteminin; mal mukabili ödeme yönteminin Granger nedeni olduğu, akreditifli ödeme yönteminin peşin ödeme yönteminin Granger nedeni olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca mal mukabili ödeme yöntemi ile peşin ödeme yöntemi arasında çift yönlü Granger nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; the effect of exchange rate, which is one of the most important economic indicators of the countries, on the economic importance of exports, is analyzed on the basis of payment methods. For this aim, between the dates of 2000 -2015 Cash Against Goods with Real Effective Exchange Rate, Cash Against Documents, Advance Payment, Letter of Payment (Cash and Term Rentals) if there is a relationship between the variables to reveal econometric one of the methods of analysis VAR analysis model was used in the study. In this created model, Johansen cointegration and Granger causality tests were applied. In data, which is obtained from result of analyses, variables in Unit root results were found to be stable in the first difference. In the result of the applied Granger causality test, it was determined that advance payment is the reason of Granger's cash against documents method reason; documentary payment method is the reason of Granger's cash against goods method reason, letter of payment method is the reason of Granger's advance payment method. In addition, it was found that there is a two-way Granger causality relationship between cash against goods method and advance payment method.