Siyasi istikrarın ekonomik istikrara etkisi: Türkiye örneği
The effect of political stability on economic stability: Example of Türkiye
  1. Tez No: 992627
  2. Yazar: ORKUN AKTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. SADİ UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, 2007-2024 döneminde Türkiye'de S Bilişim Danışmanlık tarafından hesaplanmaya başlanmış olan Siyasi İstikrar Endeksi verilerinden yararlanarak, siyasi istikrar ile belirli makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmektir. Çalışmanın özgünlüğü, kullanılan verilerin sadece danışmanım Prof. Dr. Sadi UZUNOĞLU'nun danışmanlığını yaptığı“S Bilişim Danışmanlık Şti.”tarafından hesaplanıyor olması ve açık veri olmaması, yöntem ve veri aralığıdır. Bu bağlamda çalışma, incelenen literatürde yer alan diğer çalışmalardan farklılık göstermektedir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular, siyasi istikrarın makroekonomik değişkenler üzerinde merkezi ve belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Siyasi istikrardaki artış, tüketici ve üretici fiyatlarını aşağı yönlü etkilerken, ülkenin kredi risk primini ve işsizlik oranını da anlamlı biçimde düşürmekte; buna karşılık reel efektif döviz kurunu güçlendirerek yerel paranın reel değer kazanmasına katkıda bulunmaktadır. Döviz kurundaki yükselişler, fiyatlar ve ülke risk primi üzerinde yukarı yönlü baskı yaratırken, istihdam üzerindeki etkisi ihracat ve üretim kanalıyla olumlu yönde gerçekleşmektedir. Para politikasını temsil eden fonlama faizinin artışı, enflasyon ve risk primi üzerinde kısıtlayıcı bir rol üstlenirken, kısa vadede istihdam üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Reel kesim güvenindeki artış, belirsizlik algısını düşürerek fiyatlar ve risk primi üzerinde azaltıcı, reel döviz kuru üzerinde ise kuvvetlendirici etkiler yaratmaktadır. Kapasite kullanım oranındaki yükseliş, üretim artışı yoluyla işsizliği azaltmasına karşın, fiyatlar ve risk algısı üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Genel olarak sonuçlar, siyasi istikrar, para politikası duruşu ve reel ekonomik dinamiklerin birlikte ele alınmasının fiyat istikrarı, finansal istikrar ve istihdam arasındaki etkileşimleri anlamada kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the relationship between political stability and selected macroeconomic variables in Türkiye over the period 2007–2024, using the Political Stability Index data that have been calculated by S Bilişim Danışmanlık. The originality of the study lies in the fact that the data employed have been used exclusively by my supervisor, Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, as well as in its methodology and data coverage. In this respect, the study differs from other works in the existing literature. The findings obtained from the analyses indicate that political stability plays a central and decisive role in shaping macroeconomic variables. An increase in political stability exerts a downward effect on consumer and producer prices, while significantly reducing the country's credit risk premium and unemployment rate; on the other hand, it strengthens the real effective exchange rate, thereby contributing to the real appreciation of the domestic currency. Increases in the exchange rate create upward pressure on prices and the country risk premium, while their impact on employment is positive through the export and production channels. An increase in the policy rate, representing monetary policy, assumes a restrictive role over inflation and the risk premium, while potentially leading to adverse effects on employment in the short run. An improvement in real sector confidence reduces perceptions of uncertainty, generating dampening effects on prices and the risk premium, while exerting a strengthening effect on the real exchange rate. Although an increase in the capacity utilization rate reduces unemployment through higher production, it creates upward pressure on prices and risk perceptions. Overall, the results demonstrate that jointly considering political stability, the stance of monetary policy, and real economic dynamics is of critical importance for understanding the interactions among price stability, financial stability, and employment.