Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na zorunlu uyum, ulusal yapısal faktörler ve muhasebe bilgilerinin değer ilişkisi: Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye üzerine bir araştırma
Mandatory adoption of international financial reporting standards, national institutional factors and value relevance: A research on European Union countries and Turkey
- Tez No: 605189
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na (UFRS) zorunlu uyumun, muhasebe bilgilerinin değer ilişkisinde artışa neden olup olmadığını ve bu artışta sermaye piyasasının gelişmişlik düzeyi, hukuki yaptırım gücü, kültürel faktörler, yasal sistemler, vergi ve muhasebe uygulamalarının birbirinden bağımsızlığı gibi ulusal yapısal faktörlerin oynadığı rolü ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, araştırma modeli için gerekli verilerine eksiksiz olarak ulaşılabilen 11 AB ülkesi (Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovenya) ve Türkiye örneklem olarak, 2000-2014 dönemi ise örneklem periyodu olarak belirlenmiştir. Fiyat Modeli kullanılarak yapılan analizler göstermektedir ki; UFRS'ye zorunlu adaptasyon, hem AB ülkeleri hem de Türkiye için EPS muhasebe verisinin değer ilişkisinde artışa neden olurken BVPS muhasebe verisinin değer ilişkisinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Ayrıca UFRS'ye zorunlu adaptasyon sonrasında muhasebe bilgilerinin değer ilişkisinde yaşanan değişimde hukuki yaptırım gücü, kültürel değerler, vergi-muhasebe uyum düzeyi gibi ulusal yapısal faktörler anlamlı etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether the mandatory compliance to International Financial Reporting Standards (IFRS) leads to an increase in the value relevance of accounting information or not and the role of the national institutional factors such as development of capital market, legal enforcement, cultural factors, legal systems, book-tax conformity in this increase. For this purpose, Turkey and 11 EU countries which have all the necessary data for the research model are identified as the research sample and the period of 2000-2014 is specified as the sample period. Price Model's results suggest that mandatory IFRS adoption, leads to an increase in the value relevance of EPS however it has not a significant effect on the value relevance of BVPS, for both EU countries and Turkey. Moreover, the national institutional factors such as legal enforcement, cultural factors and book-tax conformity have a significant effect on the change in the value relevance of accounting information after mandatory IFRS adoption.