Çeşitli ağız hastalıklarında ve sağlıklı ağızlarda pseudomonas cinsi bakteriler
Pseudomonas type bacteria in various oral diseases and healthy orals
  1. Tez No: 605187
  2. Yazar: HATİCE GÜVEN KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEM ANĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1981
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ö _Z E T İnsan sağlığı yönünden dezenfektan ve antibiyotiklere dirençli oluşu, potansiyel patojen .özelliği nedeniyle büyük· önem taşıyan Pseudomonas cinsi bakterilerin sağlıklı ağızlarda ve çeşitli ağız hastalıklarında varlıgı araştırılmıştır. 50 sağlıklı ağızlı ve 291 çeşitli ağız hastalıklı kişilerden alınan muayene maddelerinin bakteriyolojik incelemesi yapılmıştır. Sağlıklı ağızlarda Pseudomonas cinsi bakteri ürememiş, çeşitli hastalıklı ağızlardan toplam 14 Pseudomonas cinsi bakteri ve Pseudomonas cinsi dışında diğer nonfermentatif bakterilerden üç suş üremiştir. Elde edilen Pseudomonas cinsi bakterilerin dokuzu P. fluorescens, ik(si P.aeruginosa, birisi P.putida, birisi P. pseudoalcaligenes, birisi P.m~ltophilia olarak,tanılanmıştır. Bu bakterilerin onbiri periodonsiyum hastalıklarından, birisi ağızın yüzeyel lezyonlarından, birisi ameliyat sonrası bir cerahatlenmeden ve birisi bir apse cerahatinden izole edilmiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARY The presence of Pseudomonas bacteria, which are of great importance due to their resistance to disinfectants and antibiotics in terms of human health, potential pathogens, have been investigated in healthy mouths and various oral diseases. Bacteriological examination of the examination materials taken from 50 healthy mouth and 291 various mouth disease patients was performed. In healthy mouths, Pseudomonas bacteria did not grow, and a total of 14 Pseudomonas bacteria and three strains from other nonfermentative bacteria, except Pseudomonas, were produced. Nine of the Pseudomonas strains obtained were identified as P. fluorescens, iksi P.aeruginosa, P.putida, P. P. pseudoalcaligenes, P.mltophilia. Eleven of these bacteria were isolated from periodontium diseases, one from superficial lesions of the mouth, one from a postoperative purulence, and one from an abscess purulent.