Avrupa Birliği'nin gelişen ortak ulaştırma politikası
Rising common transport policy of The European Union
- Tez No: 605192
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP CÜNEYT AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
AB üyesi devletler, AB içinde ortak bir ulaştırma politikası oluşturulması konusunda uzun yıllar boyunca bir faaliyette bulunmadılar ve çekimser davrandılar. Fakat, 1986'da 25 Mart 1957 tarihli Roma Antlaşmalarında ilk kapsamlı revizyonu yapan ve Avrupa bütünleşmesine“yeni bir ivme katan”Tek Avrupa Senedi'ni imzaladılar. AB üyesi devletler (Yüksek Akit Taraflar) bu antlaşmayla, AB içinde ortak bir Tek Pazar veya İç Pazar (Ortak Pazar) oluşturmayı amaçladılar. İç pazarın gerçekleşebilmesi için ortak bir ulaştırma politikası oluşturulması zorunluydu. Bu amaç kapsamında, bir Ortak Ulaştırma Politikası oluşturma konusunda girişimlerini artırdılar. AB Ortak Ulaştırma Politikası, günümüzde, malların, hizmetlerin, kişilerin ve sermayenin serbestçe dolaştığı AB iç pazarının gelişiminde önemli bir politikadır ve ulaştırma sektöründeki Birlik standartlarını yansıtmaktadır. Ortak Ulaştırma Politikası, bir yandan iç pazarın liberalizasyonunu ve gelişimini, ekonomik rekabetin korunmasını ve bütün taşımacılık türlerinde pazar ekonomisi kurallarının uygulanmasını amaçlarken, diğer yandan bütün ulaştırma modları arasında denge kurmayı amaçlar. Dahası, bu politika, temel amaç olarak çevrenin korunmasını ve sosyal uyumu da gözetir. Çevreye duyarlı ortak ulaştırma politikası ve çok modluluk ve çevreye duyarlılık, sürdürülebilir ve entegre bir ulaştırma politikası yaratılmasında anahtar kavramlardır.
Özet (Çeviri)
The EU member states have not acted for many years and acted abstention in establishing a common transport policy in the EU. But, in 1986, they signed the Single European Act which first comprehensive major revision of the Treaties of Rome in 25 March 1957 and“add new momentum to the European Integration”.With this treaty, EU member states (High Contracting Parties) aimed at create an internal market or single market (Common Market) in the EU. It was imperative to establish a common transport policy for the creation of the single market. With in this objective, they increased their initiatives to establish a Common Transport Policy . Nowadays, the EU Common Transport Policy is an important policy in the development of the EU internal market where goods, services, people and capital freely circulate and reflects the EU standards in the transport sector. While the Common Transportation Policy aims at the liberalization and development of the internal market, the protection of economic competition and the application of market economy rules in all types of transport, on the other hand aiming to balance all modes of transport. Moreover, this policy also sees social harmony and protection of the environment as the main objective. Environment friendly common transport policy and Multimodality are key concept about creating a sustainable and integrated transport system in the European Union.