Vergi incelemelerine konu olacak firmaların tespitinde finansal oranların kullanılması ve bir öneri
The usage of financial ratios in determination of companies that will be subject to tax examination and a recommendation
- Tez No: 605191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Vergi ve vergisel kavramların gelişimi ilk toplumsal yaşam belirtileri, ortak kamu harcamalarının ortaya çıkmasına kadar maziye dayanmaktadır. Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nde vergi alınması ile ilgili yasal düzenlemelere yer verilmiştir. Zaman içerisinde meydana gelen teknolojik ve sosyolojik gelişmeler neticesinde, mevzuatların sıklıkla yenilenmesi, geliştirilmesi neticesini doğurmuştur. Bu değişiklikler aynı teknoloji ve sosyolojik gelişmelere uyum sağlanması amacıyla yapılmış olsa da, uygulayıcıların açısından daha karmaşık hallerin meydana gelmesine sebep olmuştur. Vergi mükellefleri ise, bazı durumlarda kasten vergi kaçırmaya teşebbüs etmiş bazen de vergi mevzuatına yeterince vakıf olamamaktan dolayı hatalı ve eksik raporlama yapmış ödemesi gerekenden daha az vergi ödemiştir. Finansal tablo kullanıcıları da, vergi mükelleflerinin kasten ya da bilmeden yapmış oldukları hatalı raporlamalar neticesinde hatalı algılara kapılmıştırlar. Bu çalışmamızda, mali tabloların içerdiği vergisel risklerin, finansal tablo kullanıcıları tarafından önceden öngörülebildiğine ilişkin olarak uygulama örnekleri ve bazı toplu verilere yer verilerek, yararlanacakların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of the tax and tax concepts dates back to the emergence of the first signs of social life and common public expenditures. Legal arrangements were made both in Ottoman and Republic of Turkey relevant to collect taxes. As a result of technological and sociological developments in time, legislation has been frequently reviewed and improved. Although these amendments have been made to adapt to the same technological and sociological developments, they have led to more complicated situations for practitioners. Taxpayers, on the other hand, have intentionally attempted to evade taxation in some cases and sometimes have made incorrect and incomplete reporting due to inadequate knowledge of tax legislation and thus paid less taxes than they actually should. The users of the financial statements have also been subject to misperception due to mistaken reporting either intentionally or involuntarily by taxpayers. In this study, the tax risks included in the financial statements are presented to the use of the concerned parties through giving examples of the application that the users of the financial statements can be predicted in advance.