Türkiye'de enflasyon, işsizlik ve dış ticaret ilişkisi: 2014-2019
Inflation, unemployment and foreign trade relationship in Turkey: 2014-2019
  1. Tez No: 605216
  2. Yazar: SİMGE HELİN ÖKSÜZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ortalama fiyat düzeyinin hissedilebilir derecede ve istikrarlı bir şekilde artması, enflasyon şeklinde tanımlanabilir. Enflasyon, makro iktisat alanındaki en temel göstergelerdendir. Türkiye'de de enflasyon, uzun yıllardan beri ekonomik alanda yaşanan problemlerin başında gelmektedir. Enflasyonun olumsuz etkileri toplumsal hayata da yansımaktadır. Enflasyon kavramı esas olarak ekonomi literatürüne ait bir kavram olmasına rağmen bireylerin günlük hayatlarında kullanır hale geldikleri bir kavram olarak dikkat çekmektedir. Bir diğer ekonomik sorun olan işsizlik de insanlar üzerinde gerek fiziksel ve psikolojik gerekse sosyal açıdan olumsuz birtakım etkiler bırakmaktadır. İşsizlik, günümüzde gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde ciddi sıkıntılara sebebiyet veren önemli bir problem konumundadır. İhracata bağlı olarak ekonomiye giren para miktarının ithalat sebebiyle ekonomiden çıkan para miktarından daha az olması da dış ticaret açığını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, ekonomi açısından büyük önem ifade eden enflasyon, işsizlik ve dış ticaret kavramları açıklanarak bunlar arasındaki ilişki ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the average price level in a sensible and consistent manner can be defined as inflation. Inflation is one of the main indicators in the field of macroeconomics. Inflation has also been one of the economic problems in Turkey for many years. The negative effects of inflation are also reflected in social life. Although the concept of inflation is originally a concept of the economic literature, it calls attention as a concept that has become usable in individuals' daily lives. Unemployment, which is another economic problem, has several negative effects on people both physically, psychologically and socially. Unemployment is a significant problem that causes serious problems in the economies of undeveloped and developing countries. The foreign trade deficit is constituted if the amount of money entering the economy due to exports is less than the amount of money due to imports. The concepts of inflation, unemployment and foreign trade, which are of great importance for the economy, are discussed and the relationship between them is tried to be revealed in this study.