Motorlu kara taşıtlarında meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarının ülke ekonomisine etkisi
The effect of material damaged traffic accidents of motor land vehicles on country economy
  1. Tez No: 605275
  2. Yazar: RECEP KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kazalar, Trafik, Economics, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde araç sayısı 22 milyonu aşmış durumdadır. Araç sayısının fazlalığı ulaşımda birçok problemi beraberinde getirmektedir. Bunlardan en önemlisi kara yolları üzerinde hareket halinde bulunan araçların karıştığı ölüm, yaralanma ve maddi hasarla sonuçlanan olaylardır. TÜİK verilerine göre 2018 yılında toplam 1 230 000 yakın kaza meydana gelmiştir. Trafik kazaları ölüm ve yaralanmaların dışında büyük miktarlarda ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Trafik kazaları hakkında tutulan veriler ve hesaplanan istatistikler, trafik kazaları hakkında genel bilgiler vermektedir. Oysa trafik kazalarının vermiş oldukları zararlar dolayısıyla ayrı ayrı değerlendirilmesi, trafik kazalarının sonuçlarının vermiş oldukları zararların büyüklüğü dolayısıyla daha fazla önem göstermektedir. Türkiye'de oluşan trafik kazalarının maddi bilançosunun yaklaşık 39 milyar lira tutarı geçmektedir. Bu rakamın Türkiye'nin ithalata bağlı cari açığındaki etkisi çok büyüktür. Bugüne kadar Trafik kazalarından sonra değişmesi gereken ithal parçaların cari açığa etkisi ile alakalı bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda tüm bu eksiklikler ve olumsuzluklar dikkate alınarak, maliyet eksenli ileride yapılacak kaza analizlerinin doğruluğu, tutarlılığı ve bilimselliği açısından ortaya yeni veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkey Statistical Institute data, the number of vehicles in our country has exceeded 22 million. The high number of vehicles brings many problems in transportation. The most important of these are death, injury and property damage involving vehicles. According to TUIK data, a total of 1 230 000 accidents occurred in 2018. Traffic accidents cause large amounts of economic losses besides deaths and injuries. Data about traffic accidents and calculated statistics give general information about traffic accidents. However, evaluating traffic accidents separately due to their damages is more important because the magnitude of the damages caused by traffic accidents differs. The cost of traffic accidents that occur in Turkey passes 39 billion Turkish Lira. This amount is largely affected because of Turkey's current deficit in trade. To date, there is no study on the impact of imported parts that should be replaced after traffic accidents on the current account deficit. In our study, taking into account all these deficiencies and unfortunate events, it presents new data in terms of accuracy, consistency and scientificness of future accident analyzes based on cost.