Serebral palsili çocuklarda fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve boş zaman aktivitelerine katılımın yaşam kalitesi üzerine etkileri
The functional independence level and the effects of participation on lei̇sure time activities on the quality of life in children with cerebral palsy
- Tez No: 605274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL DİDEM TAKİNACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Serebral Palsili çocuklarda fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve boş zaman aktivitelerine katılımın yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Serebral Palsili 8-18 yaşları arasında 62 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların fonksiyonel bağımsızlık düzeyi; Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (MACS), Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WeeFIM) ile değerlendirildi. Çocukların boş zaman aktivitelerine katılımları Çocuklar İçin Aktivite Katılım ve Eğlenmenin Değerlendirilmesi Anketi (CAPE) kullanılarak değerlendirildi. Yaşam kalitesi Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile değerlendirildi. Bulgular: KMFSS ile yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p0,05). WeeFIM ile yaşam kalitesi arasında anlamlı, pozitif yönde, güçlü bir ilişki saptandı (p:0,00; r:0,605). KMFSS ile boş zaman aktivitelerine katılım arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study investigate the influence between the level of functional independence and participation of the leisure time activities on quality of life children with cerebral palsy. Materials and Methods: Sixty-two children aged 8-18 years with cerebral palsy were included in the study. The children's functional independence level was assessed using Gross Motor Functional Classification System (GMFCS), Manual Ability Classification System (MACS) and Functional Independence Measure For Children (WeeFIM). The children's participation of leisure time activities was assessed using Children's assessment of participation and enjoyement. Quality of life was assessed Pediatric Quality of Life Inventory for Children. Results: A significant relationship was found between GMFCS and quality of life (p0,05). A significant, positive and powerful relationship was determined between WeeFIM and quality of life (p:0,00; r:0,605). There was'nt significant relationship between GMFCS and participation in leisure time activities (p>0,05).