Aerosol ilaçların, ölçümlü doz inhaler ve küçük hacimli nebulizer ile uygulanmasının akciğer fonksiyonları üzerine etkileri bakımından karşılaştırılması
Comparison of the effects of aerosol medications on pulmonary functions when administered via metered dose inhaler and small volume nebulizer
- Tez No: 60530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRUZ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
51 ÖZET Sedatize veya paralize edilmiş ve SERVO-900 C ile kontrollü mekanik ventilasyona alınmış 14 KOAH'lı hastada küçük hacimli nebulizer ve ölçümlü doz inhaler+spacer'ın etkinliği karşılaştırılmıştır. Hastalar yarı oturur pozisyonda tutulmuş uygulama öncesi ve gerektiğinde hava yolu sekresyonu temizlenmiştir. Birinci yöntemde, 2.5 mg salbutamol içeren solüsyon halindeki 2.5 ml ventolin aletin inspiratuar tarafına Y konnektörden 20 cm uzaklığa yerleştirilen KHN ile 8 l/dk 02 akımı verilerek uygulanmıştır. Görsel ve işitsel olarak ilacın bittiğine karar verdikten sonra işlem sonlandırılmıştır. İkinci yöntemde her puff' ı 100 mikrogram salbutamol içeren ventolin kanister, aletin inspiratuar tarafına Y konnektörden hemen önce yerleştirilen spacer aracılığıyla uygulanmıştır. Her puff inspirasyon başında veya ekspirasyon sonunda verildikten sonra 5-6 solunum veya 30 saniye beklenerek toplam 10 puff ilaç uygulanmış ve her seferinde kanister karıştırılmıştır. Aerosol uygulanmasından önce ve 15' sonra hastanın peak ve pause pressure değerleri aletin dijital göstergesinden okunmuş, rezistif pressure, inspirasyon rezistansı, statik komplians standart formüllerle hesaplanmıştır. Hastanın oto-PEEP'i aletin“ekspiratuar pause hold”düğmesine 1-2 saniye basılarak gösterge ibresinden okunmak suretiyle ölçülmüş ve 3 kez tekrarlanmıştır. Ayrıca solunum sesleri wheezing açısından değerlendirilmiş ve nabız hızı not edilmiştir. Kan gazı değerlerinden Pa02, PaC02, Sa02 ve pH ölçülmüştür. Sonuçta her iki yöntemin önce ve sonrasında anlamlı düzeyde fark bulunmasına karşılık iki yöntemin karşılatırılmasında KHN ile peak, pause, rezistif pressure, inspirasyon rezistansı ve statik kompliansta istatistiksel düzeyde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Oto-peep de ise KHN ile istatistiksel olarak anlamlı azalma saptanmıştır. Kan gazı değerlerinde, iki yöntemde de birbirine benzer sonuçlar alınmıştır. Her iki yöntemde de wheezingde azalma tesbit edilirken nabız hızında önemli düzeyde artma tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY The efficacies of Small Volume Nebulizer (SVN) and Measured Dose Inhaler+spacer have been compared in 14 sedatized and paralized COPD patients under controlled ventilation with SERVO-900 C. The patients were maintained in a“semi-fowler”position and the airway secretion was removed before the procedure and whenever necessary. In the 1. method, 2.5 ml of ventolin solution containing 2.5 mg of salbutamol was administered with an oxygen flow of 8 l/min through SVN which was placed in the inspiratory side of the device, 20 cm away from the Y connector. The procedure was ended when it was audiovisually decided that the medication was finished. In the 2. method; ventolin canister, each puff of which cantains 100 microgram of salbutamol, was administered by means of a spacer placed just before the Y connector in the inspiratory side of the device. Each puff was administered either at the beginning of inspiration or at the end of expiration. In total 10 puffs of medication was administered with the intervals of 5 or 6 respiration or 30 seconds after each administration. Before each administration the canister was mixed. The peak pressure and the pause pressure values for the patient were read from the digital indicator of the machine before and 15 minutes after the administration of aerosol medication. Resistive pressure, inspiratory resistance and static compliance were calculated by means of standart formulas. The auto-PEEP value of the patient has been read from the indicator by pressing the“expiratory pause hold”button for 1-2 seconds. This measurement has been repeated for 3 times. In addition, respiratory sounds were evaluated for wheezing and pulse rate was noted. Among the blood gas measurements Pa02, PaC02, Sa02 and pH were measured. As a result, although significant differences were found before and after administration for each method, there was not any statistically significant changes in peak pressure, pause pressure, resistive pressure, inspiration resistance and static compliance value. But the auto-PEEP measurements showed significant decreases with SVN application. Similar results were obtained in both methods for blood gas values. Marked increase was found in the pulse rate while wheezing decreased in both methods.