El fleksör tendon onarımı yapılmış hastalarda aşamalı motor imgeleme eğitiminin erken dönem etkileri
Early effects of graded motor imagery training in patients with hand flexor tendon repair
  1. Tez No: 872668
  2. Yazar: SEHER DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME NİLAY ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı fleksör tendon onarımı yapılmış hastalarda aşamalı motor imgeleme eğitiminin ağrı, fonksiyonellik, kinezyofobi ve eklem hareketi üzerine erken dönem etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya zone I-III fleksör tendon onarımı yapılmış 26 birey (29 parmak) katıldı. Grup I (erken pasif hareket-EPH) ve Grup II (aşamalı motor imgeleme eğitimi-AMİ) olarak randomizasyon sağlandı. Grup I'de erken pasif hareket protokolü, Grup II'de erken pasif hareket protokolüne kombine aşamalı motor imgeleme eğitimi uygulandı. İki grupta da rehabilitasyon, günde 60-70 dakika, haftada 5 gün toplam 6 haftaydı. Ağrı Visual Analog Skala'sı, eklem hareketleri gonyometre, fonksiyonel seviye Kol Omuz ve El Sorunları Anketi Kısa Formu (Q-DASH), kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler rehabilitasyon öncesi (postoperatif 0-3. hafta, ortalama 16,72. gün), postoperatif 6.hafta ve postoperatif 8. haftada yapıldı. Bulgular: Grupların istirahat ağrısı hariç sosyodemografik ve klinik özellikleri benzerdi (p>0,05). AMİ grubunda ağrı, fonksiyonellik ve kinezyofobi skorlarında, EPH grubunda fonksiyonellik skorlarında rehabilitasyon öncesi-sonrası ve rehabilitasyon öncesi ve postoperatif 6. hafta ve postoperatif 6. hafta ve 8. hafta grup içi karşılaştırmasında anlamlı iyileşme saptandı (p0,05). Postoperatif 6-8.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to examine the early effects of graded motor imagery training on pain, functionality, kinesiophobia and joint movement in patients who underwent flexor tendon repair. Method: 26 individuals (29 fingers) who underwent zone I-III flexor tendon repair participated in this study. Randomization was provided into Group I (early passive movement-EPH) and Group II (graded motor imagery training-GMI). Early passive movement protocol was applied in Group I, and graded motor imagery training combined with early passive movement protocol was applied in Group II. Rehabilitation in both groups was 60-70 minutes a day, 5 days a week totally 6 weeks. Pain was evaluated with the Visual Analog Scale, joint movements were evaluated with a goniometer, functional level was evaluated with the Arm Shoulder and Hand Disorders Questionnaire Short Form, and kinesiophobia was evaluated with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKÖ). Evaluations were taken before rehabilitation (0-3 weeks postoperatively, average 16,72. day), at the 6th week postoperatively and at the 8th week postoperatively. Results: Sociodemographic and clinical characteristics of the groups were similar, except for rest pain (p>0.05). A significant improvement was detected in the pain, functionality and kinesiophobia scores in the GMI group, and in the functionality scores in the EPH group, before and after rehabilitation, and in the intra-group comparison between pre-rehabilitation and postoperative 6th week, and postoperative 6th week and 8th week (p0.05). Postoperative 6-8.