Structural and textural features of the Kavacık Granite in Bornova melange
Bornova melanjındaki Kavacık Granitinin yapısal ve dokusal özellikleri
  1. Tez No: 605290
  2. Yazar: REYHAN PEŞTEMALCI ÜREGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bornova karmaşığı, İzmir Ankara kenet kuşağı ile Menderes Masifi arasında KBGB uzanan bir melanj temsil edilir. Bornova karmaşığı çoğunlukla ileri derecede deforme olmuş Geç Kretase-Geç Paleosen yaşlı kumtaşı ve şeyl karmaşığı, Mesozoyik yaşlı platform kireçtaşları ve okyanusal kabuk kayalarından oluşur. Bornova karmaşığı'nın matrisindeki bloklar çoğunlukla kireçtaşı, spilit, serpantinit ve radyolaryalı çörtler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada Bornova karmaşığı'nda yer alan, Kavacık tektonik dilimi olarak adlanan adlandırılan granitik kayaçların jeokronolojisi zirkon kristalleşme yaşları U-Pb izotoplarıyla ilk kez incelenmiştir. Kavacık tektonik dilimini oluşturan granitoitik kayalar tipik bir holokristalin doku gösterir. Granitoidlerin jeokimyasal özellikleri I-tipi ve subalkalin karakterli olduklarını ve oluşum ortamı olarak da bir volkanik yay ortamını işaret etmektedir. Kavacık tektonik diliminin birincil dokanak ilişkisi sahada net değildir ve Bornova karmaşığı içinde tektonik dilim halinde bulunmaktadır. Kavacık tektonik diliminde bulunan lökogranitilerden ayrılan zirkonların U-Pb izotoplarının lazer ablation yöntemiyle elde edilen yaşları 224,5 ± 2,0 My ve 230,0 ± 2,8 My arasında değişmektedir. Daha önce Karaburun Yarımadası'nda (Karaburun Graniti) ve Menderes Masifi'nde (Ödemiş-Kiraz Submasifi) Erken Triyas zirkon yaşları gözlenmiştir, ancak Kavacık tektonik diliminde bulunan granititoidlerin dokusal ve jeokimyasal karakteri diğerlerinden farklıdır.
Özet (Çeviri)
The Bornova melange comprises an olistostrome-melange situated NE-SW direction between the Izmir Ankara Suture Zone and the Menderes Massif. The Bornova melange is mainly composed of strongly deformed Late Cretaceous to Late Paleocene sandstone and shale matrix with huge blocks of Mesozoic platform limestone and oceanic crustal associations as tectonic slices. These large-scale limestone blocks in the matrix of the Bornova melange are mostly defined as limestone, basalt, serpentinite and radiolarian cherts. In this study, granitic tectonic slice situated in the Bornova melange named as Kavacık tectonic slice is examined for the first time, in terms of its geological features and its U-Pb zircon crystallization ages. The intrusive boundary relation of the Kavacık granitoid is not clear in the field and displays tectonic boundary with the other tectonics slices. Kavacık tectonic slice displays a typical granitic texture and its composition indicates ranging between granitic to dioritic in composition. The geochemical features of the granite indicate I-type and subalkaline nature of the granitic body. The geochemical signatures of the Kavacık granite points out a volcanic arc setting as similarly seen in the Karaburun granite. U-Pb zircon LA ages were also obtained from the Kavacık granite ranging between 224.5 ± 2.0 My and 230.0 ± 2.8 My. Early Triassic zircon ages are also previously observed in the Karaburun Peninsula (Karaburun Granite) and the Menderes Massif (Ödemiş-Kiraz Submassif).