Exploring the effects of time limit and discount size on sales promotion effectiveness: The roles of brand equity and perceived luxuriousness
Satış promosyonlarının etkinliğinin incelenmesinde zaman kısıtı ve indirim oranının etkisi: Marka değeri ve algılanan lükslüğün rolü
  1. Tez No: 605296
  2. Yazar: EDA CEREN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezin amacı, zaman kısıtı ve indirim büyüklüğünün satış promosyonlarının etkinliği üzerindeki etkisini keşfetmek ve algılanan marka değeri ile algılanan lükslüğün bu etkiler üzerindeki rolünü tartışmaktır. Araştırma verisi, indirim uygulanan dizüstü bilgisayarlarla ilgili 12 farklı teklifin anket aracılığıyla aktif bilgisayar kullanıcısı toplamda 411 katılımcıya rasgele sunulmasıyla toplanmıştır. Bu verinin analizi için açımlayıcı faktör analizi (AFA), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve faktöriyel varyans analizinin de aralarında bulunduğu çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, iki farklı markanın aynı ürün çeşidine uygulanan indirimin farklı etkiler yarattığı görülmüş, marka değeri ve lükslük algısı açısından aralarında fark bulunan bu iki marka ürüne uygulanan indirimin tüketicinin satın alma isteğinde oluşan fark karşılaştırılmıştır. Ayrıca, zaman kısıtının ve indirim büyüklüğünün tüketicinin indirimdeki bir ürünü satın alma isteğini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu etkiler markalar hesaba katılarak karşılaştırıldığında ise, indirim büyüklüğünün etkisi iki farklı marka için değişiklik gösterirken, zaman kısıtının müşterinin satın alma isteğine olan etkisinde markaya bağlı olarak bir değişiklik ortaya çıkmadığı görülmüştür. Bu araştırmanın bugüne kadar yapılmış benzer çalışmalara bir katkı niteliğinde olduğu ve satış promosyonlarının etkinliği konusunda daha önce defalarca ayrı ayrı ele alınmış faktörlerin birlikte ele alındığında ne şekilde etkiler oluşacağı konusunda bir yol gösterici niteliğinde olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the effects of time constraint and discount size on the effectiveness of sales promotions and to discuss the role of perceived brand equity and perceived luxuriousness on those effects. The research data were collected through randomly submitting 12 different offers about laptops to 411 participants who are active computer users. For the analysis of the data, various methods including exploratory factor analysis (EFA), independent t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, and Factorial ANOVA were used. As a result of the analyses, it was seen that the discount applied to the same product type of two different brands had different effects, and the difference between products of two brands was analyzed regarding consumers' purchasing behavior in terms of their brand equity and luxury perception. It was also concluded that the time constraint and the size of the discount influenced the consumer's willingness to purchase a product on sale. When those effects are compared in terms of the brands, the effect of discount size varies for two different brands but the effect of time constraint on the customer's willingness to purchase does not change depending on the brand. Previously, brand equity, perceived luxuriousness, discount size, and time constraint have been discussed in previous marketing researches in terms of the effectiveness of sales promotions. When these factors are taken into consideration as a whole, it can be said that this study offers a new approach.